Ruanda soykırımının ekonomi politiği
The political economy of Rwandan genocide
- Tez No: 625069
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAVAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Afrika kıtası uzun yıllar Avrupa devletleri tarafından sömürge altında tutulmuştur. Küçük Orta Afrika ülkesi Ruanda'nın sömürge yönetimiyle tanışması Berlin Konferansı'nda Afrika topraklarının Avrupa ülkeleri arasında paylaştırılması ile gerçekleşmiştir. I. Dünya Savaşı'ndan Almanya'nın yenik ayrılması sonrası, Alman sömürgelerinin Ruanda'yı da içeren bir kısmı Belçika'ya devredilmiş ve 1962 yılında bağımsız hale gelene kadar sömürge altında kalmıştır. Sömürgeci devletlerin doğrudan ya da dolaylı yönetimleri boyunca Ruanda'da uygulanan ve sömürge devletlerinin çıkarları doğrultusunda belirlenen politikalar Ruanda toplumunda büyük değişimlere neden olmuştur. Ülkede bulunan iki grup arasındaki farklılıklar sömürge yönetimleri boyunca güçlendirilmiş ve resmi hale getirilmiştir. Ruanda soykırımı temelde iki grup arasındaki çatışmalardan doğan bir soykırım olsa da aynı gruba mensup kişilerin de birbirlerini öldürmesi meselenin yalnızca etnik kökenli olmadığını göstermektedir. Ruanda soykırımında ırk temelli nedenlerden farklı olarak ülkenin içinde bulunduğu ve soykırımı tetikleyen ekonomi politik durum da etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
The African continent has been under colonial rule for many years by European states. The entrance colonial powers to Rwanda, the small Central African country, took place at the Berlin Conference with the division of African lands among European countries. After Germany's defeat in World War I some of the German colonies, including Rwanda, have been transferred to Belgium and remained under colonial rule until it became independent in 1962. Policies, implemented in Rwanda during the direct or indirect rule of the colonial states which were determined in the interests of them, have led to major changes in Rwandan society. The differences between the two groups in the country have been strengthened and formalized throughout their colonial rule. Although the Rwandan genocide is basically a genocide between two groups, the fact that the members of the same group killed each other shows that its reason was not just about ethnic origin. Rwandan genocide has occurred not only by ethnic conflict but also by the economic political situation that triggered the genocide.