Başarılı bir risk yönetiminin kurumsal yönetime etkisi
- Tez No: 625068
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU CELAYİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Son yıllarda kurumsal yönetim, iş dünyasını yakından ilgilendiren önemli bir konu haline gelmiştir. Toplum ile işletmeler arasındaki ilişkilerin (hissedarlar, ortaklıklar vb.) arttığı ve piyasa koşullarının zorlaştığı bu dönemlerde, kurumsal yönetim kavramı ve ilkeleri daha fazla tartışılmaya başlanmıştır. Uluslararası pazarlarda yaşanan finansal krizler ve Worldcom, Enron gibi muhasebe- denetim başarısızlıkları, işletmelerin gelecekte karşılaşabilecekleri riskleri belirleme ve yönetme ihtiyacını ortaya koymuştur. İşletmelerin faaliyet alanlarındaki genişlemeler, karşı karşıya kalınan risklerin de artmasına neden olmuştur. Reel sektördeki serbestleşme, özelleştirme ve rekabet yapılarının dünyadaki gelişmeleri/değişimleri ve sisteme etkileri sonucunda riskler ve belirsizlikler artmıştır. İşletmelerin başarısı büyük ölçüde risklerini belirleme, önleme ve yönetme yeteneklerine bağlı hale gelmiştir. Kurumsal yönetim, bir işletmenin yönetimi ve sahipliği arasında ilişkileri içermektedir. İşletme faaliyetlerinde ve yönetiminde değer oluşturmayı hedeflemekte, hissedar haklarını ve diğer çıkar gruplarını (yöneticiler, çalışanlar, tedarikçiler, müşteriler, kredi verenler) korumaktadır. Ancak, bu süreçte işletmeler çeşitli risklerle karşı karşıya kalabilmektedir. Özellikle, son 20 yılda yaşanan şirket skandalları uluslararası piyasalardaki finansal krizler işletmelerin gelecekte karşılaşabilecekleri riskleri belirleme ve yönetme ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. İşletmelerin performansı/başarısı önemli ölçüde risklerini önleme, belirleme, azaltma ve yönetme yeteneklerine bağlı hale gelmiştir. Aynı zamanda, yaygın olarak kullanılan kurumsal risk yönetimi de, uluslararası piyasalara katılmak ve büyümek isteyen işletmelerin uyguladığı risk yönetimine çağdaş bir yaklaşım olarak gelmiş ve risk yönetimi kurumsal yönetim yapısı ile bütünleştirilmiştir. Bu çalışmada kurumsal yönetim yapısı ile risk yönetimi arasındaki ilişki incelenerek, iyi bir risk yönetiminin kurumsal yönetime etkisi tartışılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, kurumsal yönetime ilişkin kavramsal çerçeve açıklanmıştır. Bu kapsamda, kurumsal yönetim kavramı, amacı ve önemi ile kurumsal yönetimin temel ilkeleri ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde risk kavramı ve risk yönetimine ilişkin kavramsal çerçeve ortaya konulmuştur. Son bölümde ise, kurumsal risk yönetimi kavramı ile risk yönetiminin başarısı açıklanmıştır. Aynı zamanda çalışmanın temel konusunu oluşturan kurumsal yönetim ve risk yönetimi etkileşimi ve ilişkisi ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, corporate governance has become closely related to companies. During these periods when the relations with the society and companies (shareholders, partnerships, etc.) increased and market conditions prevailed, the concept and principles of corporate governance began to be discussed further. The financial crises in international markets and accounting misconceptions such as Worldcom and Enron in the US have revealed the need for companies to identify and manage future risks. The expansion in the areas of company activity also increases the faced risks. Risks and uncertainties such as liberalization, liberalization, marketing, privatization and competition structures of the real sector in the world and their effects on the system are increasing. The success of companies largely depends on their ability to prevent, mitigate, identify and manage their risks. Corporate governance includes the relationships between the management and ownership of an enterprise. It aims to create value in business activities and management and protects shareholder rights and other interest groups (managers, employees, suppliers, customers, lenders). However, businesses may face various risks in this process. In particular, corporate scandals over the last 20 years have led to the need for businesses to identify and manage future risks in the face of financial crises in international markets. The performance / success of businesses has been largely dependent on their ability to prevent, identify, mitigate and manage their risks. At the same time, the widely used corporate risk management has come as a contemporary approach to the risk management applied by the enterprises that want to participate and grow in international markets and the risk management is integrated with the corporate governance structure. In this study, corporate governance structure and the effect of risk management on corporate governance are discussed. In the first part of the study, the concept of corporate governance, basic principles, are discussed and so on. In the second part, the concept of risk, risk and risk management types are explained, In the last section, the concept of enterprise risk management, other related concepts, implementation process of enterprise risk management and components of enterprise risk management are discussed.