18. yüzyıl başlarında İç Batı Anadolu'nun sosyo-ekonomik durumu hakkında bir araştırma
An Investigation on the socio-economic structure of the inner western Anatollian region at the beginning of the 18. century
  1. Tez No: 62507
  2. Yazar: BÜLENT ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER ERGENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Özet Her şehrin kendine özgü ve Tarih boyunca yaratmış olduğu değer ve özelliklerin olduğu kanısındayım.Bu çalışma sınırlı da olsa Osmanlı İmparatorluğunun bir bölgesinde ve belirli bir zaman dilimi içerisinde oluşan sosyal değişimleri,Kapitalizim önce Osmanlı İmparatorluğunun içinde bulunduğu kişisel bir takım yaklaşmlarla gözler önüne sermeye çalışmaktadır.Her ne kadar xvıı. Yüzyılın sonlarında klasik değerler devlet tarafından devam ettirilmeye çalışılmakta ve örneğini 1600 lü yıllarda gördüğümüz sosyal ve ekonomik nitelikli başkaldırılar içerik olarak farklılaşsa da devam etmekteydiler. Kendilerine merkezi yönetim tarafından biçilen fonksiyonların beğenmeyen ya da bunların büyük bir hevesle kabullenen kentler bölgeler ve kişiler arasındaki rekabetlerin çatışmaların ''sonsuz'' denebilecek ölçüdeki çeşitliliklerini sergilediği bu dönemde bu yüzyıl İmparatorluğun o uzun yüzyılın temelleri bu dönemde atılmaktaydı.Başta mekansal farklılıklar ve bunun insan faaliyetlerine ve bütünsel olarak bölgelere olan etkileri farklılaşmalar ve nedenleri olabilediğince çok faktör göz önünde bulundurularak incelenmeye çalışılmaktadır.Ancak yine de bazı yönler doğal olarak eksik kalacak ve bütüne olan katkısı görece daha önemsiz olacaktır. Bu çalışma konusu pek çok farklı kişi ve açıdan tekrar yeniden ele alınabilir ve alınacaklar da.Umudum bu farklılığın sadece bir tanesinin benim tarafımdan gerçekleştirilmiş olmasa ve tarih denilen birikime küçük de olsa bir katkıda bulunabilmemdir
Özet (Çeviri)
ABSTAKT It's a fact that every city has created i'ts own cultural values and characterises. Although it is restricted, this study, tries to reveal the situation of Ottoman Empire in Pre- Capitalism period and Social changes that took place in a certain period, with some personal approches. Although classical valves had been carried on by the government, at the end of XVII. century, some social and economical rebellions, the first example of which we see in 1600's, were going an in a differentiating manner in content. In this century there ware conflicts and rivalries among the cities regions and individuals who didn't like the functions that were given to them by the government and among the ones which accepled them very eagerly. It can easily besaid that these activities had had an endless variation. The bases of the“ Long Century”of the Ottoman Empire were being founded in this period. First of ail, the residential differences and i'ts effects an human activitives and regions, differentiations and their reasons have been studied cousidering all the faktors as for as possible. However some aspects will naturally not be sufficient and its contribution to the wehole will relatively be less important subject of this study can be studied from many different points of view I hope one these differences to be realized by me and to contribute to the accumulation which is called history.