Türkiye'nin uluslararası etkinliği (2002-2017)
Turkey's international effectiveness (2002-2017)
  1. Tez No: 625073
  2. Yazar: SEFA YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAİD YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Türkiye 2002 yılından itibaren aktif bir dış politika benimseyerek uluslararası ortamda varlığını arttırmış bir ülkedir. Bu çalışmanın amacı aktif bir dış politika benimseyen Türkiye'nin 2002-2017 yılları arasında uluslararası ortamda hangi olaylarda ve krizlerde ve hangi uluslararası kuruluşlarda nasıl ve ne ölçekte etkili olduğunu ortaya koymaktır. Bu bağlamda 2003 Irak, 2008 Gürcistan, 2011 Suriye, 2011 Mısır ve 2013 Ukrayna krizleri ile Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, NATO ve Şanghay İşbirliği Örgütü'ne yönelik Türkiye'nin yaklaşımları bu çalışmanın kapsamını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkey, since 2002, has increased its presence in the international arena by adopting an active foreign policy. The purpose of this study is to reveal with this active foreign policy in which events and crises and in which international organizations how and to what extent have Turkey been effective between the years 2002-2017. In this context, Turkey's approach towards 2003 Iraq, 2008 Georgia, 2011 Syria, 2011 Egypt and 2013 Ukraine crises with United Nations, European Union, NATO and Shanghai Cooperation Organization constitute the scope of this study.