UMS 12 gelir vergileri standardı kapsamında ertelenmiş vergiler ve ırak vergi mevzuatı ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 625101
  2. Yazar: RAFID HAMID ZBALA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER KIYMETLİ ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Irak'ta işletmelerin büyük bir kısmı muhasebe işlemlerinde tek düzen muhasebe sistemini kullanmaktadır. İşletmeler karlarını belirlerken muhasebe karından hareketle mali kara ulaşmakta ve bu mali kar üzerinden ödenecek kurumlar vergisini hesaplamaktadır. Bu hesaplama sırasında, vergiden istisna edilmiş gelirler ile kanunen kabul edilmeyen giderlerin neden olduğu sürekli farklar dikkate alınmakta ancak dönemsellik ilkesi gereğince ortaya çıkan geçici farkların vergi etkisi dikkate alınmamaktadır. Finansal Raporlama Standartları arasında en kapsamlılarından biri olan UMS 12 Gelir Vergisi Standardında, kurumların kazançları üzerinden hesaplanan vergilerin muhasebeleştirilmesi düzenlenmekte ve ertelenmiş vergilerle ilgili hükümlere yer verilmektedir. Bu standarda göre vergi mevzuatı ve muhasebe standartlarının düzenlemeleri arasında ortaya çıkan ve geçici fark oluşturan durumlar, finansal tablolara ertelenmiş vergi varlığı, ertelenmiş vergi borcu ile ertelenmiş vergi geliri ve ertelenmiş vergi gideri olarak yansıtılıp işletmenin gerçek finansal durumu ve faaliyet sonucu ortaya konmaktadır. Bu çalışmanın amacı; UMS 12 ile Irak vergi kanunları arasındaki ortaya çıkan farklılıkları incelemek, bu farklıkların finansal tablolarda gösterimini sağlayan ertelenmiş vergi kavramını açıklamak ve ertelenmiş verginin finansal oranlara olası etkisinin araştırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
In Iraq, most of the companies use the Uniform Accounting System in their accounting operations. While determining their profits, they get financial one through commercial profits and they calculate payable company income tax by the financial profit. During this calculation, the permanent differences caused by tax-exempt revenue and expenses not accepted legally are taken into account but the resulting tax effect of temporary differences in accordance with the principle of periodicity are not taken into account. IAS 12, one of the most comprehensive IFRS standards, Accounting for the income taxes which are calculated on the earnings of the corporation is held and it is given to the provisions relating to deferred tax. According to these standards, the situations emerged between tax laws and accounting standards and make up temporary differences are to reveal the true rue financial status of the business by reflecting as deferred tax liability and tax receivables to financial statements. The aim of this research is to analyze the differences between international accounting standards and Iraq tax laws in order to explain the concept of deferred taxes that enable to display these differences in the financial statements and to investigate the effect of deferred tax on financial ratios.