Elit güreşçilerde hızlı kilo kaybının fiziksel, fizyolojik ve biyokimyasal parametreler üzerine etkisi
This study aims at the determination of the effect f rapid loss of weight upon the physical , physiological, and biochemical parameters of the wrestlers in the national youth team
  1. Tez No: 260798
  2. Yazar: MURAT AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ŞENEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Fizyoloji, Spor, Biochemistry, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı genç milli güreşçilerde, hızlı kilo kaybının sporcuların fiziksel, fizyolojik ve biyokimyasal parametrelerine etkilerini tespit etmektir.Araştırmaya 2008 genç milli takım kampında yer alan yaş, boy, vücut ağırlığı ve spor yaşı ortalamaları sırasıyla 19,03±0,83 yıl, 1,73±0,07 m, 75,19±13,82 kg, 7,25±1,51 yıl olan 40 genç milli güreşçi gönüllü olarak katıldı. Araştırmaya katılan deneklerden 48 saat süre içerisinde daha önce kullandıkları yöntemleri kullanarak vücut ağırlıklarının % 3-5 oranında kilo vermeleri istendi. Tüm fiziksel, fizyolojik ve biyokimyasal testler kilo kaybı öncesi (KKÖ) ve kilo kaybı sonrası (KKS) olmak üzere iki kez yapıldı.Deneklerin somatotipleri ve antropometrik özellikleri Heat Carter yöntemi ile Lange marka antropometrik set ve Skinfold yardımıyla belirlendi. Kuvvet testleri( Pençe, Bacak Ekstansiyon ve Sırt kuvveti) Takei marka dinamometre ile yapıldı. Sporcuların Esneklikleri Otur?Uzan, Anaerobik güçleri ise Sargent Sıçrama testiyle belirlendi. Akciğer Solunum Fonksiyonları Cosmed market Pony FX spirometre cihazıyla, Reaksiyon Zamanı Ölçümleri New Test 2000 cihazıyla belirlendi.İdrar örneklerindeki protein, üre ve kreatin miktarları sırası ile Lowry O, Kaplan A, ve Taussky HH' nın tarif ettikleri metotlara göre spektrofotometrik (Schimadzu, UV 1601) metodla tespit edildi.
Özet (Çeviri)
This study aims at the determination of the effect f rapid loss of weight upon the physical , physiological, and biochemical parameters of the wrestlers in the national youth team .There were 40 wrestlers in the 2008 national youth team camp with an average age, height, body weight and sport experience of 19.03±0.83 years, 1,73±0,07 m, 75,19±13,82 kg, 7,25±1,51 years . The participants were asked to loose 3-5% of their body weight by the methods they previously used. All the physical, physiological, and biochemical were carried out before and after the weight loss period .The somatotypes and antropometric properties f the participants were determined by the use of Heat Carter method , Lange brand antropometric set and Skinfold . Strength tests ( paw, leg extension and back strength ) were performed by Takei brand dynamometer . The flexibility of the sportsmen were measured by sit and stretch Sargent jumping test. The respiratory functions of the lung and reaction times were determined by Cosmed market Pony FX spirometre and New Test 2000 apparatus.The protein , urea and creatin, urine in samples were estimated spectroscopically by the method described by Lowry O, Kaplan A, and Taussky HH using Schimadzu, UV 1601 spectrophotometer.