Elit düzeydeki güreş ve halter sporcularında lumbal vertebraların morfometrik olarak değerlendirilmesi
Morphometric evaluation of lumbar vertebrae in elite level wrestling and weightlifting athletes
  1. Tez No: 686672
  2. Yazar: ABDULSAMET EFDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK YAMANER, PROF. DR. NİYAZİ ACER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Spor, Anatomy, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu araştırma, elit düzeydeki erkek güreş ve halter sporcuları ile erkek sedanter bireylerin lumbal vertebralarının, morfometrik olarak incelenerek yapısal farklılıkların ortaya çıkarılması amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 12 güreş sporcusu, 12 halter sporcusu ve 12 sedanter birey olmak üzere toplam 36 erkek katılmıştır. Lumbal vertebraların iki boyutlu ve üç boyutlu ölçümleri için manyetik rezonans görüntüleme cihazı, elde edilen manyetik rezonans görüntülerinin analizinde ise stereolojik yöntemler kullanılmıştır. Verilerin analizinde, parametrik testlerden Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ile nonparametrik testlerden Kruskal Wallis test istatistiği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to reveal the structural differences by examining the lumbar vertebrae of elite male wrestling and weightlifting athletes and male sedentary individuals morphometrically. A total of 36 men, 12 wrestling athletes, 12 weightlifting athletes and 12 sedentary individuals, participated in the study. Magnetic resonance imaging device was used for two-dimensional and three-dimensional measurements of lumbar vertebrae, and stereological methods were used for the analysis of the obtained magnetic resonance images. One-Way Analysis of Variance (ANOVA), one of the parametric tests, and the Kruskal Wallis test statistics, one of the nonparametric tests, were used in the analysis of the data.