Selçuklular döneminde kadın (1040-1308)
Women in Seljuk period (1040-1308)
  1. Tez No: 62516
  2. Yazar: SEVİM CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. F. ŞAMİL ARIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Ö Z E T“Selçuklular Döneminde Kadın (1040-1308) ”Türk kadını İslâmiyet öncesi dönemlerde siyasî, askerî ve sosyal alanlarda yüksek bir mevkîye sahipti. İslâmiyet'in kabulü ile birlikte bu yeni dinin getirdiği birtakım unsurlar, kadının özellikle hukukî ve sosyal hayatında değişikliklere yol açmıştır. Bu durum Türk kadınının siyasî, askerî, sosyal, kültürel, ekonomik ve dinî alanlarda aktif rol oynamasına engel teşkil etmemiştir. Selçuklular döneminde Türk kadını evlenme, boşanma, miras ve mülkiyet gibi hukukî alanlarda haklarını gerektiğinde mahkemeye başvurarak korumuşlardır. Bunun yanında“Melikşah Kararnamesi”ile kadınlar aleyhine olan bazı uygu lamalar değiştirilmiştir. Hükümdar erleri olan hatunlar, kendilerine mahsus idarî, askerî teşkilâtları, iktâ arazileri, emirleri altındaki askerler ve emirler ile siyasî ve idarî alanlarda da aktif rol almışlardır. Hatunlar, eşleri ya da çocukları olmadığında veya onların yası küçük olduğunda“naibe”olarak devleti yönetebilmişlerdir. Selçuklu kadınları; tasarruflarındaki malları, hastahane, vakıf, zaviye, medrese gibi içtimaî tesislerin kurulmasında harcamışlardır. Mesleklerini; zanaatkar, esnaf ve tüccar olarak icra ederken, ekonominin canlanmasına da katkı da bulunmuşlardır. Selçuklu kadını tasavvufun ortaya çıkmasıyla Yesevilik ve Mevlevilik gibi tarikatların da içinde yer almıştır. Selçuklu sarayına giren gayri müslim kadınlar kendi dinî inanç ve ibâdet özgürlüklerini, rahatlıkla ve dilediklerince kullanabilmişlerdir. 216
Özet (Çeviri)
SUMMARY Women in Seljuk Period (1040-1308)“ Turkish women had a high position in social, military and political fields before the lslamical period. With the recognition of Islam, some new elements brought by this new religion made changes in especially legal and social life of women. This situation did not prevent Turkish women from playing an active role in political, military social, cultural, economical and religious fields. Turkish women in Seljuk period protected their rights in legal field such as marriage, divorce, inheritance, by applying to the court for them,when necessary. Beside this, some applications which were aganist women were changed by the ”Melikşah Decree" Laides who were sposes of Rulers played active roles in administrative and political fields through their own administrative military organazations, their lands, their troops. Ladies ruled the country as regents when they did not have children or husbands or when their children were small yet. Seljuk women spent the property in their possession in establishing social foundations such as medressehs, lodges hospitals and pious institutious. While they were performing their occupations as craftsmen, Irqdesirer* and merchants, they contributed to the refreshment of the economy. Seljuk women took part in tarigats suhs as Mevlevi and Yesevi teachings, with the appearance of misticism. Non muslim women in Seljuk palace exercised their freedom of worship and their religions beliefs easily and as they wished.