Orta Asya ve Kafkaslar'da Türklerin demografik yapısı (20. yüzyıl)
Demographic situation of Turks in Middle Asia and Kafkasia (20th century)
  1. Tez No: 62517
  2. Yazar: MEHMET HALİL LEYLAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AZMİ SÜSLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
ÖZET ORTA ASYA VE KAFKASLAR'DA TÜRKLERİN DEMOGRAFİK YAPISI (XX.YUZYIL) Orta Asya ve Kafkasya'da farklı soy isimleriyle tanınan Türk Milleti'nin genel nüfusundaki demografik gelişmelerin incelendiği bir çalışma özellikle XX. yüzyıldaki gelişmeleri ele almaktadır. Rusya'nın yalnızca Rus halkından müteşekkil bir devlet olmaktan çıkıp çeşitli milletlere hakim bir imparatorluk haline gelmesi Orta Asya'da en eski çağlardan beri arlığını sürdüren Türk devlet teşkilatlarım bir bir ele geçirmesiyle mümkün olmuştur. XVI. Yüzyıldan itibaren birbirinden bağımsız, zayıf ve yalnız olan bu devlet teşkilatlarının ele geçirilmesiyle Rusya devlet sınırları kısa zamanda Hazar Denizi kıyılan ve Kafkasya'ya kadar gelip dayanmış, Ural, Sibirya ve Türkistan'da Rus yayılması, kolonileriyle tam bir yerleşmeğe (sahiplenmeğe) dönüşmüştür.İşgal edilen ve Rus nüfus iskanlarıyla insan profili değişen bütün Orta Asya, Sibirya ve Kafkasya coğrafyasında yaşayan yerli halkların önemli bir çoğunluğu Türk soyludur. Ekim Devrimi'yle birlikte 1917'den itibaren Orta Asya ve Kafkasya'daki Rus yayılmacılığı emperyalizm boyutlarına varan ekonomik, siyasi ve kültürel Rus etkisini arttırmıştır.Bu toplulukların nüfus yapısı da Rus etkisi altında normal seyri dışında bir demografik gelişme göstermiştir. Sovyetleştirme siyaseti Rus egemenliği altındaki Türk soylu toplulukların tek bir millet olmaktan çıkarılıp farklı milliyetlere sahip küçük etnik topluluklar olarak birbirleriyle siyasal birlik kurmalarını da engellemeye çalışmıştır. Ekim Devrimi'yle birlikte bağımsızlık yıllarına kadar SSCB egemenliğindeki Türk soylu toplulukların demografik gelişimleri çok yönlü olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY DEMOGRAPHIC SITUATION OF TURKS IN MIDDLE ASIA AND CAUCASUS (20th Century) A work, which examines the demographic situation in the population of Turkish Nation known by different tribe names in Middle Asia and Kafkasia, particularly deals with the demographic changes in 20th century. The fact that Russia has been an Empire which ruled not only the Russian people and also the other nations was realized by controlling the organizations of Turkish State that have been keeping up their existance since old ages. As from 1 6th century, after Russia controlled these poor and alone organizations, enlarged its borders to Caspian Sea Coasts and Kafkasia. Then Russian conquest in Ural, Sibiria and Turkstan turned into a whole settlement. The majority of inhabitant people, in the Geografy of Middle Asia, Sibiria and Kafkasia which was invided and of which demographic situation changed with Russian settling, are from Turkish tribes. After the revolution in 1917, Russian colonozation that had nearly become an imperialism increased its economic, political and cultural influence Turkish communities' demographic situation went along in an abnormal way. The policy of Sovietifying tried to prevent the Turkish communities to make a political union with each other. Because they must have remained as small ethnic groups from different tribes without being a nation. The demographic situation of Turkish communities has been searched in many aspects.