Tıbbi müdahalede etik ve hukuki ikilemler ile çözüm yolları
Ethical and legal dilemmas and solutions in medical intervention
- Tez No: 625164
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Etik ve hukuk, insanlık tarihi kadar eski iki kavramdır. Zira her ikisi de temel olarak toplumsal düzeni sağlamayı amaçlayan bu iki kavramdan hukuk, normatif bir bilim dalı olarak gelişmiş ve katı hükümlere sahiptir. Ancak etik; hukuk gibi katı bir nosyon değildir, etiğin en büyük yaptırımı vicdandır. Etik de hukuk da, tarihse süreçte insanlığın gelişimiyle oluşan ve ayrılan tüm insani durumlara ilişkin özelleşmişlerdir. Bu özellikli durumlardan biri de mesleklerdir. Toplumsal düzenin korunması adına hem hukuk biliminin hem de etiğin öznesi olan mesleklerden tıp mesleği, temel olarak insan yaşamını korumayı ve geliştirmeyi ele aldığı için başlı başına çok hassas ve önemli bir meslektir. Bu nedenle tıbbi müdahalelerin hukuken ve etik olarak düzenlenmesi özellikle önem taşır. Ancak her zaman etik ve hukuk birbiriyle paralel olmaz. Bu durumlarda ise toplumun çıkarı için en iyi seçenek belirlenmeli ve toplumsal düzen bozulmadan uygulanmalıdır. Çalışmamızın birinci bölümünde etik kavramının tarihsel gelişimi ile ikinci bölümünde hukuk kavramının tarihsel gelişimi incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise; günümüz tıp uygulamalarından kaynaklanan etik ve hukuk çelişkileri ile bu çelişkili durumlarda izlenecek yollara ilişkin fikirlerimiz sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ethics and law are two concepts which are as old as human history. The aim of these two concepts is to provide social order. As known, law has strict provisions as a normative science. In addition, ethichs is not notion like law and its biggest sanction is conscience. Both ethics and law are specialized in all human situations that have emerged and separated from the development of humanity in the historical process. One of these specialized subjects is professions. Medical profession, which is the subject of both the science of law and ethics for the protection of social order, is a very sensitive and important profession in itself because it mainly deals with the protection and development of human life. Therefore, the legal and ethical regulation of medical interventions is particularly important. But unfotunately, ethics and law cannot always be parallel. In these cases, the best option for the benefit of the society should be determined and implemented without disturbing the social order. In the first part of the study contains, the historical development of the concept of ethics. The second part contains the historical development of the concept of law. In the third part; we present our ideas on ethical and legal contradictions arising from today's medical practices and the ways to be followed in these contradictory situations