Jeopolı̇tı̇k rı̇skı̇n Türkiye turı̇zmı̇ne etkı̇sı̇
The effect of geopolitic risk on Turkish tourism
  1. Tez No: 625165
  2. Yazar: HALİT KERİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma yedi bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde, çalışmanın amacı, önemi, sınırlılıkları ve varsayımları ve yöntemi üzerinde durulmaktadır. İkinci bölümünde turizmin Türkiye'de ve dünyadaki gelişim süreci tahlil edilmektedir. Üçüncü bölümde belirsizlikler ve riskler temelinde turizm olgusunun irdelenmesinden oluşur. Dördüncü bölümde jeopolitik riskin tanımlanması, ölçülmesi ve de jeopolitik risk ve turizm ilişkisi incelenmektedir. Beşinci bölümde, çalışmada kullanılacak olan veri ve yöntemler incelenmektedir. Altıncı bölümde elde edilen bulguların analiz edilmesinden meydana gelmektedir. Son bölüm olan yedinci bölümde ise araştırmanın yazım alanına katacağı değerleri, elde edilen neticeleri ve önerileri içermektedir.
Özet (Çeviri)
This study consists of seven chapters. The first section focuses on the purpose, importance, limitations and assumptions and method of the study. The second part is assayed in tourism and global development process in Turkey. In the third part, it consists of examining the phenomenon of tourism based on uncertainties and risks. In the fourth section, the definition, measurement of geopolitical risk and the relationship between geopolitical risk and tourism are examined. In the fifth section, the data and methods to be used in the study are examined. It consists of analyzing the findings obtained in the sixth chapter. In the last chapter, the seventh chapter, it includes the values that the research will add to the writing area, the results obtained and the suggestions.