Avrupa Birliği müktesebatı çerçevesinde kamu alımları
- Tez No: 625163
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL OĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Kamu alımları ile ilgili AB müktesebatı; şeffaflık, eşit muamele, serbest rekabet ve ayrımcılık yapılmamasına ilişkin genel ilkelerin yanında, AB çapında kamu kuruluşlarının yaptığı ve belirli eşik değerin üzerinde kalan yapım işi, hizmet alımı ve tedarik ihalelerinde ortak özel usullerin uygulanmasını ve ihalelere yönelik şikayet ve inceleme ile ilgili kuralları özetlemektedir. Bu çalışma, Avrupa Birliği'ne üyelik yolundaki Türkiye'nin, kamu alımları sürecinde yürürlükte olan kanunlarının AB direktifleri ile uyumu ve farklılıklarının nasıl olduğunun kısa bir izahı niteliğini taşımaktadır. AB'ye üyelik sürecindeki Türkiye'nin AB müktesebatını ne derece özümsediği yıllık ilerleme raporları ile takip edilmektedir. Bu husus göz önüne alındığında Türkiye'nin kamu alımlarında kendi mevzuatları çerçevesinde AB müktesebatını nasıl yorumladığı kendi kanunlarına nasıl yakınlaştırdığı, ne gibi düzenlemelerde bulunduğu Avrupa Birliği direktifleri ile uyumu tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The EU acquis on public procurement, as well as the general principles oftransparency, equal treatment, free competition and non-discrimination, as well as the implementation of common special procedures in public procurement, service procurement and procurement tenders by public institutions throughout the EU, summarize the rules related to. In this study, the roadto Turkey's membership of the European Union bears a brief explanation of the nature of the laws in force in the process of public procurement that is how the compliance with EU directives and differences. Turkey's EU membership process in the EU acquis, which is monitored by the extent to absorb the annual progress reports. Given this regard Turkey's how to interpret the EU acquis in the framework of their legislation on public procurement how it closer to its laws, which in the regulations as to what has been tried to determine compliance with European Union directives.