Üniversite web sitelerinin kullanılabilirlik ilkelerine göre incelenmesi
Analysis of university web sites according to usability principles
  1. Tez No: 625181
  2. Yazar: SERCAN GEZEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA SAKİYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Sanatları ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüz teknolojisi bilgiye ulaşmak için web sitelerini hemen hemen her gün ziyaret etmeyi zorunlu kılmaktadır. Ulaşmak istediğimiz bilgiye internet aracılığıyla web siteleri üzerinden gerçekleştirmekteyiz. Bu şartlar altında kişi ya da kurumların web sitelerini kullanılabilirlik ilkelerine göre tasarlamaları, kullanıcı gözünden düşünüp planlamalarını yapmaları büyük önem arz etmektedir. Çalışmanın ana amacı, web sitelerini kullanıcı gözünden değerlendirmek, ulaşılmak istenen bilgiyi veya yapılmak istenen işlemi kullanıcıya en kısa yoldan yaptırmayı sağlamaktır. Kullanılabilirlik ilkelerine aykırı tasarlanan web sitelerinin sorunlarını incelemek ve ortaya koymaktır. Çalışmamda web arayüz tasarımı, web arayüz tasarımında görsel, tipografi ve renk kullanımının önemi, tasarım aşamasında dikkat edilecek hususlar gibi temel konularda bilgi edinilmiştir. Tasarım odaklı düşünmenin farklı basamaklarına değinilmiş olup bu kavramın web arayüz tasarımına etkisi incelenmiştir. Üniversite web sitesi hedef kitlesi gereksinimleri ele alınmış olup, mevcut öğrenci ve aday öğrenci gözünden kullanılabilirlik ilkeleri kavramında değerlendirmelerde bulunulmuştur. İnceleme aşamasında üniversite web sitelerinin hedef kitlesinin sürekli etkileşim halinde olduğu modüllere odaklanılmıştır. Bu modüllerin iyi ve kötü yanları detaylı olarak ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Today's technology makes it imperative to visit websites almost every day in order to access information. We realize the information we want to reach over the internet through the websites. Under these conditions, for individuals or institutions to design their websites according to the usability principles, to think and make plans represent great significance. The main purpose of the study is to evaluate the websites through the eyes of the user, to provide the user with the information to be reached or the desired operation to be made in the shortest way. It is to examine and reveal the problems of websites designed against usability principles. In my study, information on basic points such as web interface design, the importance of using visual, typography and color in web interface design, issues to be considered during the design phase were obtained. Different steps of design-oriented thinking are referred to and the effect of this concept on web interface design has been studied. University website target audience requirements have been addressed and evaluations have been made in terms of usability principles from the perspective of current students and prospective students. During the review phase we have focused on modules where the target audience of university websites are constantly interacting. The good and bad sides of these modules are detailed.