2004-2009 yılları arasında akut romatizmal ateş tanısı ile izlenen hastaların retrospektif incelenmesi
Retrospective evaluation of patients with acute rheumatic fever between 2004-2009
  1. Tez No: 625180
  2. Yazar: ŞÜKRÜ GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMİN KARADEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Amaç: Pediyatrik Kardiyoloji Bölümünde akut romatizmal ateş tanısı alan hastaların epidemiyolojik, klinik, laboratuvar özellikleri ve sonuçların değerlendirilmesi amaçlandı. Yöntem: Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Pediyatrik Kardiyoloji Bölümünde Aralık 2004- Nisan 2009 tarihleri arasında modifiye jones kriterleri esas alınarak akut romatizma ateş tanısı alan 204 hasta retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Olguların 95'i (%46,5) kız, 109'u (%53,5) erkekti. Hastaların çoğu (%95,6'sı) 6-15 yaş arasındaydı. Hastalar daha çok (%38,2) kış aylarında başvurdu. 26 hastada (%12,4) sadece artrit, 81 hastada (%39,7) sadece kardit, üç hastada (%1,4)sadece kore; altı hastada (%3) kardit ve kore, 87 hastada (%42,6) artrit ve kardit,bir hastada(%0,5) artrit, kardit ve eritema marginatum (EM), bir hastada ise (%0,5) kardit, EM ve subkutan nodül birlikte idi. Yüz yetmiş altı karditli hastanın dokuzunda (%5,1) konjestif kalp yetersizliği, 56'sında (%32) kardiyomegali, dördünde (%2) perikardit tespit edildi. Yüz yetmiş bir hastada (%83,8) mitral kapak, 106 hastada (%51,9) aort kapağı, 101 hastada (%49,5) ise mitral ve aort kapağın birlikte tutulduğu görüldü. İki yüz dört ARA'lı hastanın romatizmal kalp hastalığı prevelansı %52,4 iken karditli olgularda bu oran %63 olarak hesaplandı. Karditli hastaların 25'inde (%19,6) tamamen iyileşme gözlendi.
Özet (Çeviri)
Objectives: To evaluate epidemiological, clinical, laboratory features and outcome of acute rheumatic fever (ARF) in children who were admitted tp Pediatric Cardiology unit. Methods: In this study, 204 children diagnosed to have ARF between December 2004 and April 2009 at the Pediatric Cardiology Department of Sami Ulus Gynecology, Children's Health Training and Research Hospital, were evaluated retrospectively. The diagnosis of ARF was based on the modified Jones criteria. Results: There were 95 (46.5%) and 109 (53.5%) boys. The majority of the patients were between 6 and 15 years old 38.2% of patients were admitted in winter months. Twenty-six (12.7%) patients had only arthritis, 81 (39.7%) only carditis and three (1.4%) only chorea; six (3%) had carditis and chorea, 87 (42.6%) had carditis and chorea, one had arthritis, carditis, and erythema marginatum (EM) and one had carditis, EM, and subcutaneous nodules. Among 176 patients (32%) with carditis, 56 (31.8%) patients were found to have cardiomegali, 9 (5.1%) had congestive heart failure and 4 (2%) had pericarditis. The mitral valve was affected in 171 patients, aortic valve in 106 (51.9%) and both aortic and mitral valves in 101 (49.5%). The prevalence of rheumatic heart disease (RHD) was found in 52.4% patients with ARF, while 63% of patients with carditis. Twenty five (19.6%) of the patients with carditis were fully recovered. The prevalance of RHD was found 52% in patients with mild carditis, 78,8% in moderate carditis and 100% in severe carditis respectively.