Abdurreşid İbrahim ve 'Çoban yıldızı'
Abdurreşid İbrahim and 'Çoban yıldızı'
  1. Tez No: 62523
  2. Yazar: MEHMET ÖRDEKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ HİZMETLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET ÖRDEKÇİ, Mehmet, Abdürreşid İbrahim Efendi ve Çoban Yıldızı, Yüksek Lisans tezidir. Danışman Prof. Dr. Sabri Hizmetli, Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İslam Tarihi ve Sanatlan Anabilim Dalı Başkanı, Ankara, 1997,6 *+ 125. say fadır. Tezimizin 1. Bölümünde Abdürreşid İbrahim'in hayatı, eserleri ve fikİTİeri ele alındı. H.Böîümünde Abdürreşid İbrahim'in siyasi ve tarihi açıdan en önemli eseri olan Çoban Yıldızı adlı eserinin teknik ve muhteva yönünden tanıtımı yapıldı. Bu bölümde ayrıca kitapta ele alman konuları Tatarların Tarihi, Rusya'da Müslümanlar üzerine uygulanan Misyonerlik Faaliyetleri ve Rusya Müslümanlarının dini idare merkezi olan Mahkeme-i Şer'iye konulan ayrı ayrı başlıklar halinde incelendi. III. Bölümde ise Çoban Yıldızı'nın yeni Türk harflerine aktarılmış tam metni verildi. >^V V
Özet (Çeviri)
SUMMARY ÖRDEKÇİ, Mehmet, Abdürreşid İbrahim Efendi and Çoban Yıldızı, M.A. thesis, supervised by Professor Sabri Hizmetli, Deparment Of Islamic History and Arts, Faculty of Divinity, Ankara University, 1997, 6, + Î25 pages. The subject of this the life and a riview and transliteration of his work called Çoban Yıldızı into Turkish. The first chapter covers information concerning the life of Abdürreşid İbrahim Efendi. This chapter particularly emphasizes the significance of his efforts toward the liberation of Muslims in the Soviet Union from captivity and suppression and his endeavor for the unity of Muslims. The works he compiled in this course and the Journals and Newspapers he isssued are particularly mentioned. The second chapter of the thesis devotes its scope to the review of Çoban Yıldızı. The third chapter presents a transliteration of Abdürreşid Ibrahim Efendi 's work, Çoban Yıldızı, into Turkish. The significance of Abdürreşid Ibrahim Efendi's work is stressed as it is accepted to be the first political document on the liberation of Muslims in the Soviet Union at a time when there was ruled under a regime closed to the outside world. This thesis offers a useful scope for those interested to pursue studies in the same field, history of Muslims under the rule of the Soviet Union.