2007 ve 2018 Türkiye deprem yönetmeliklerine göre farklı döşeme sistemlerine sahip betonarme bir yapının deprem davranışlarının karşılaştırılması
Comparison of the earthquake behavior of a reinforced concrete structure with diffrent flooring systems according to 2007 and 2018 Turkish earthquake regulations
  1. Tez No: 625249
  2. Yazar: GAMZE EDA TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YAYLACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada, betonarme bir yapının 2007 ve 2018 Türkiye deprem yönetmeliğine göre karşılaştırılmasını bilgisayar programı yardımıyla analizi gerçekleştirilmiştir. Bu tez kapsamında, 1 Ocak 2019 tarihiyle yürürlüğe giren Türk Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY) ile 2007 Türk Deprem Yönetmeliği (TDY)' in genel başlıklar halinde kıyaslanması yapılmış, yeni yönetmelik ile beraberinde gelen kavram ve özelikler açıklanmıştır. Her iki yönetmelik içinde geçerli olan 12 katlı kaset döşeme ve kirişsiz döşeme sistemine sahip olan kullanım amacı konut olarak tasarlanan bir bina modeli üzerinde uygulanmıştır. 1996 tarihli Türk Deprem Bölgeleri Harita (TDBH)' larına göre mevcut olan 4 deprem bölgesine uygun olacak şekilde seçilmiş ve her bölge için iki tane il seçilmiştir. Seçilen bu iller yeni tarihli deprem haritası olan 2018-Türkiye Deprem Tehlike Haritası (TDTH)' ndan belirlenen illerdeki lokasyonlara göre konum bilgileri ile kısa ve uzun periyot değerleri alınarak her iki yönetmelikte de farklı olan tasarım spektrumları, model üzerinde ideCAD yardımıyla statik hesaplaması yapılmıştır. Yapılan hesaplamalara göre yer değiştirme, göreli kat ötelenmeleri, kat kesme kuvvetleri grafikler halinde gösterilmiştir. Birinci bölümde, ülkemizde geçmişten günümüze kadar değişikliğe uğramış deprem yönetmelikleri ve deprem haritaları hakkında bilgiler verilmiş ve konuyla ilgili olarak literatür çalışmaları yapılmıştır. İkinci bölümde; tasarlanan konut modeli hakkında bilgiler verilmiş, 2007 ve 2018 deprem yönetmeliğine göre iki farklı döşeme sistemine göre deprem analizi; ideCAD programı yardımıyla yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise yapılan analiz sonuçları ile; yer değiştirme, göreli kat ötelenmesi ve kat kesme kuvvetleri iki yönetmelik için de ayrı ayrı bulunarak grafikler haline getirilmiştir. Dördüncü bölüm olan son bölümde ise, yapılan bu çalışmadan çıkartılan sonuçlar ve öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a comparison of a reinforced concrete structure according to the regulations of the 2007 and 2018 Turkey earthquake analysis was performed with the help of computer programs. Within the scope of this thesis, the Turkish Building Earthquake Regulation (TBDY), which entered into force on January 1, 2019, was compared with the 2007 Turkish Earthquake Regulation (TDY) as general titles, and the concepts and features that came with it were explained. The purpose of use, which has a 12-storey cassette floor and beam-free flooring system valid in both regulations, was implemented on a building model designed as a residence. According to the Turkish Earthquake Zones Map (TDBH) dated 1996, it was selected in accordance with the 4 earthquake zones available and two provinces were selected for each region. Selected this province that new map dated earthquake in 2018-Turkey Earthquake Hazard Map (TDTH) in terms of location information according to locations in specific provinces short- and long-period values on both regulations also different in design spectra is made static calculations with the help idecad on the model. According to the calculations made, displacement, relative floor displacements, floor cutting forces are shown in graphics. In the first part, information about earthquake regulations and earthquake maps, which have been changed in our country from past to present, has been given and literature studies have been made on the subject. In the second part; Given information about the designed housing model, according to the 2007 and 2018 earthquake regulations, earthquake analysis according to two different flooring systems; Made with the help of ideCAD program. In the third part, with the analysis results; displacement, relative floor shifting and floor shear forces were found separately for both regulations and were plotted. In the last section, which is the fourth section, the conclusions and suggestions of this study are given.