Üniversite öğrencilerinde somatizasyon eğiliminin yordanmasında stresle başa çıkma yöntemleri, genel öz yeterlik inancı ve bilişsel esnekliğin rolü
The predictive roles of coping with stress methods, general self efficacy belief and cognitive flexibility on somatization tendency among university students
- Tez No: 625267
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİS SERAY ÖZDEN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada stresle başa çıkma yöntemleri, genel öz yeterlik inancı ve bilişsel esnekliğin somatizasyon eğilimi üzerindeki yordayıcı rolünün ortaya konulması amacıyla 353 üniversite öğrencisinden veri toplanmıştır. Katılımcılardan elde edilen demografik bilgiler, Somatizasyon Ölçeği, Stresle Başa Çıkma Ölçeği, Genel Öz Yeterlik Ölçeği Ve Bilişsel Esneklik Ölçeklerinden alınan puanlar SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin istatistiksel olarak yorumlanması amacıyla bağımsız gruplar t Testi, pearson çarpım moment korelasyon testi, tek yönlü ANOVA testi ve çoklu doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular somatizasyon eğiliminin katılımcıların cinsiyetine, gelir düzeyine ve kardeş sayısına göre farklılaştığını göstermektedir. Ayrıca somatizasyon eğilimi, stresle başa çıkma yöntemleri, genel öz yeterlik inancı ve bilişsel esneklik ile istatistiksel olarak anlamlı ve negatif yönde ilişkili olarak bulunmuştur. Değişkenlerin somatizasyon eğilimi üzerindeki yordayıcı rolü incelendiğinde bilişsel esneklik ve sosyal destek arama yönteminin somatizasyon eğilimi üzerinde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yordayıcı rollerinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, data were collected from 353 university students to reveal the predictive roles of coping with stress methods, general self efficacy beliefs and cognitive flexibility on somatization tendency. Demographic datas, Somatization Scale, Coping With Stress Scale General Self Efficacy Scale And Cognitive Flexibility Scale scores which were gathered from participants analyzed by the SPSS package program. For statistical interpretation of the datas independent groups t test, pearson product moment correlation, one-way ANOVA test and multiple linear regression analysis were applied. Findings from the study show that the somatization tendency differed according to the gender of participants, income level and number of siblings. In addition, somatization tendency was found to be statistically significant and negatively correlated with stress coping methods, general self-efficacy belief, and cognitive flexibility When the Predictor role of variables on the somatization tendency was examined, it was observed that cognitive flexibility and the social support search method had statistically significant predictor roles on the somatization tendency.