Kent ormanlarının kent ekosistemindeki rolü, Ankara örneği
The role of urban forests in urban ecosystems, the case area Ankara
- Tez No: 625283
- Danışmanlar: PROF. DR. LATİF KURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Peyzaj Mimarlığı, Forestry and Forest Engineering, Landscape Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Dünyada ve ülkemizde hızlı endüstrileşme, artan nüfusun kentlerde yığılması biçiminde deneyimlenen demografik, sosyo-ekonomik süreçler doğal varlıklarımızın çoğunlukla geri-dönüşü olmayan kaybına yol açmaktadır. Oysa ki, özellikle, kent peyzajında, yapılan bu çevre tahribatı/bozunumu, kent ormanları ve kentsel yeşil altyapının tümel olarak güçlendirilmesi ile kayda-değer ölçüde karşılanabilir. Bu tez kapsamında, öncelikle, kent ormanlarının sunduğu ekolojik hizmetler ve kent ekolojisine olan olumlu katkıları incelenmiş, çevresel tehditlere karşı sağkalımın temel güvencesi olarak değerlendirilmiştir. Konu, yasal işleyiş, etik, ekolojik ortaklaşım - erdem, eğitim vb. yönleriyle detaylandırılmıştır. Daha sonra bu düşünsel veriler ışığında, örnek alan Ankara Kenti'nin ormanları ve yeşil alt-yapısı bütüncül olarak ele alınmıştır. Varolan durumun tanımlanması ve analizi ve ek öneri, strateji çözümleri yazılı ve/veya görsel bulgular/çıkarımlar olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is obvious that the demographic and socio-economic processes experienced by rapid industrialization, agglomeration of increasing population in cities generally have led to irreversible losses of our natural assets. However, this environmental degradation made, especially, in urban landscapes could be compensate by strengthening the urban forests and urban green infra-structure considerably. Within the scope of this thesis, ecological services provided and contributions made by urban forests to the urban ecology have been researched and they have been evaluated as main assurance against environmental threats. Issue has been detailed with regard to legal mechanisms, ethics, ecological commoning – wisdom, education etc. Thereafter, in the light of these ideational datum, the case area of Ankara's forests and green infra-structure have been dealt holistically. Designation and analysis of the existing situation of the place and additional advisory solutions-strategies have been presented written and/or visual findings/outcomes.