Personel güçlendirme ve işgören motivasyonu ilişkisi: Otel işletmelerinde çalışanlar üzerine bir araştırma
Employee empowerment and employee motivation relationship: A research on employees in hotel enterprises
  1. Tez No: 625297
  2. Yazar: ZAFER TAHMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM OZAN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmanın amacı İstanbul'da faaliyet gösteren dört ve beş yıldızlı otel işletmelerinde personel güçlendirme ve işgören motivasyonu ilişkisini incelemektir. Personel güçlendirme, işgörenin çalıştığı yerde icra ettiği işin esaslarını oluşturmada katılımcı olması, sözünün geçmesi ve inisiyatif alabilmesidir. Personel güçlendirme, en temelde işgörenlerin çalıştıkları ortamda şartları kendilerine göre belirleyebilme ve bununla beraber örgüt içinde güçlü olduklarını hissedebilmeleridir. İşgören motivasyonu ise, işgörenin, yaptığı işe yönelik isteklilik, bağlılık ve sahiplenme gibi duygularla yaklaşması, motive olmasıdır. Bu çalışmada personel güçlendirmenin, işgören motivasyonu ile ilişkisini görebilmek adına bu bir araştırma yapılmıştır. Bu araştırmada personel güçlendirme ve işgören motivasyonu ilişkisi, 383 katılımcıya uygulanan iki ölçekli bir anket vasıtasıyla incelenmeye çalışılmıştır. Toplanan veriler SPSS 22 programında analiz edilmiş ve hipotezler test edilmiştir. Analizler sonucunda personel güçlendirme ve işgören motivasyonun demografik değişkenlere göre farklılaştıkları; ve personel güçlendirme ve işgören motivasyonu arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişkinin olduğu görülmektedir. Bu araştırma raporu, üç kısımdan oluşmaktadır. İlk kısımda personel güçlendirme kavramı; ikinci kısımda ise işgören motivasyonu kavramı tüm yönleriyle ele alınmakta ve tartışılmaktadır. Üçüncü bölümde ise bu iki kavram üzerine inşa edilen araştırmanın bulgularına yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between employee empowerment and employee motivation in four and five star hotel businesses operating in Istanbul. Empowerment is participating in forming the basis of the work performed by the employee in the place where he / she works, passing his word and taking initiative. Personnel empowerment is basically the ability of employees to determine the conditions for themselves in the environment in which they work, and to feel that they are strong within the organization. Employee motivation is that the employee approaches and feels motivated by the work he does, such as enthusiasm, commitment and ownership. In this study, a research was conducted to see the relationship between staff empowerment and employee motivation. In this study, the relationship between employee empowerment and employee motivation was tried to be examined through a two-scale questionnaire applied to 383 participants. The collected data were analyzed in SPSS 22 program and hypotheses were tested. As a result of the analyzes, personnel empowerment and employee motivation differ according to demographic variables; and there is a positive relationship between staff empowerment and employee motivation. This research report consists of three parts. In the first part, the concept of staff empowerment; In the second part, the concept of employee motivation is discussed and discussed in all aspects. In the third part, the findings of the research built on these two concepts are presented.