Personel güçlendirmenin örgütsel güven ve çalışan motivasyonuna etkisi: Otel işletmelerinde bir araştırma
The effect of empowerment on organizational trust and employee motivation: A research in hotel businesses
- Tez No: 567461
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLÜFER VATANSEVER TOYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Otel işletmelerinin günümüz piyasa şartlarında, müşteri talep ve beklentilerine en hızlı şekilde cevap vermesi gerekmektedir. Personel güçlendirme işgörene yetki ve sorumluluk kazandırdığı için işgörenin bu sorumluluğu yerine getireceğine olan inancı, hem alt hem üst kademe çalışanların birbirlerine güven duymasıyla meydana gelir. Ayrıca psikolojik olarak güçlenen işgörenler,kendilerini motive olmuş hissetmektedirler. Çalışmanın amacı, personel güçlendirmenin örgütsel güven ve çalışan motivasyonuna etkisini incelemektir. Çalışmanın birinci bölümünde personel güçlendirme, ikinci bölümünde örgütsel güven, üçüncü bölümünde ise motivasyon ile ilgili kavramlar yer almaktadır. Dördüncü bölümde ise araştırma kapsamında uygulanan nicel araştırma yöntemlerinden olan anket tekniği ile 18.06.2018-04.08.2018 tarih aralığında örneklem olarak seçilen otel işletmelerine gidilerek, bırak topla tekniği ile gerçekleştirilmiştir. 409 otel çalışanından basit tesadüfi örnekleme yönetimi kullanılarak yüz yüze ve çevrimiçi veriler toplanmıştır. Elde verilen anket verileri SPSS 25 paket programı kullanılarak; frekans, ortalama, standart sapma, maddelere ilişkin istatistikler, faktör analizi, farklılık testleri, değişkenler arası korelasyon ve çoklu regresyon analizleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda, psikolojik güçlendirmenin alt boyutlarının, örgütsel güven alt boyutları ve çalışan motivasyonu üzerinde etkisi sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's market conditions, hotel enterprises should respond to customer demands and expectations as quickly as possible. Personnel empowerment gives the employee the authority and responsibility, and the employee's belief that the employee will fulfill this responsibility occurs when both lower and upper level employees trust each other. In addition, psychologically empowered employees feel motivated. The aim of this study was to examine the effect of personnel empowerment on organizational trust and employee motivation. In the first part of the study, personnel empowerment, in the second part, organizational trust, in the third part the concepts related to motivation take place. In the fourth part, in the scope of the research, the survey technique which is one of the quantitative research methods applied to the hotel enterprises, which are selected as samples in the date of 18.06.2018-04.08.2018, surveys were taken with the drop-lame method. Data were collected face-to-face and online from 409 hotel employees using simple random sampling method. The survey data obtained were analyzed using SPSS 25 package program and frequency, mean, standart deviation, item statistics, factor analysis, difference tests, correlation between variables and multiple regression analyzes were performed. As a result of the study, it was concluded that the sub-dimensions of psychological empowerment had an effect on organizational trust sub-dimensions and employee motivation.