İşletmelerde görev-teknoloji uygunluğunun örgütsel bilgi üretimi üzerine etkileri: Türk sağlık işletmelerinde bir araştırma
The effects of task-technology fit on organizational knowledge creation: An empirical study at private hospitals
  1. Tez No: 625315
  2. Yazar: TUBA BOZAYKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP İBRAHİM PINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu çalışma, görev-teknoloji uygunluğu modelinin örgütsel bilgi üretimi üzerine etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaç çerçevesinde görev özellikleri, teknoloji özelikleri, bilgisayar öz-yeterlilik algısının örgütsel bilgi üretimi üzerine etkileri araştırılmıştır. Araştırma modelini test etmek üzere İstanbul ili sınırları içerisinde yedi yıldır JCI belgesine sahip, 11 yıl ve üstü faaliyet gösteren yedi özel hastanede çalışmakta olan 273 hekime anket uygulanmıştır. Araştırma sonuçları görev özellikleri, teknoloji özellikleri ve bilgisayar öz-yeterlilik algısının görevteknoloji uygunluğunu pozitif ve doğrudan etkilediğini; bu değişkenlerden teknoloji özelliklerinin görev-teknoloji uygunluğunu en fazla etkileyen değişken olduğunu ortaya koymuştur. Bulgular, görev-teknoloji uygunluğunun örgütsel bilgi üretimini düşük bir oranda açıkladığını saptamıştır. Araştırmanın aracılık test bulguları ise görev-teknoloji uygunluğunun hem teknoloji özellikleri ile örgütsel bilgi üretimi hem de bilgisayar öz-yeterlilik algısı ile örgütsel bilgi üretimi arasında tam aracılık rolü üstlendiği sonucunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The study aims to examine the effects of task-technology model on organizational knowledge creation. The influences of task characteristics, technology features and perceived computer self-efficacy on organizational knowledge creation are analysed. The sample data are drawn from a structured questionnaire distributed to 273 physicians working at seven JCI accredited private hospitals. The statistical analyses indicate that task, technology and user characteristics have effects on task-technology fit and technology characteristics is found out to be the most effective variable on task-technology fit. Moreover, the finding that task-technology fit slightly affecting organizational knowledge cretion affirms the main hypothesis of the research. The mediated regression analyses verify that task-technolofy fit fully mediates the relationship between both technology chracteristics and self efficacy with organizational knowledge creation.