Analysis of alternative rock scene through feminist standpoint
Feminist duruş noktası aracılığıyla alternatif rock alanı analizi
- Tez No: 625329
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA YILDIZ ECEVİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Toplumdaki cinsiyetçi pratiklerin, diğer sosyal alanlarda da olduğu gibi, müzik alanına da yansıdığı görülmektedir. Bu tez çalışması temel olarak, sosyal söylemler üretmek için elverişli bir müzik alanı olan alternatif rock alanı içinde, Türkiye özelinde, kadın müzisyenlerin toplumsal cinsiyet deneyimlerinin nasıl oluştuğunu sorgulamaktadır.Bu inceleme yürütülürken, kadınların alandaki deneyim paylaşımının: bilinç yükseltme, dayanışma ve politika alt başlıklarından oluşan feminist ilerlemeye nasıl katkıda bulunduğu sorgulanmıştır. Feminist Duruş Kuramı'nın konumlandırılmış bilgi ilkesi benimsenerek; kadınların sosyal konumlarından, kendi deneyimlerine dair bilgi üretimi ile araştırmanın doğru bilgiye ulaşılması amaçlanmıştır. Kadınların deneyimleri, alandaki yaygın cinsiyetçi pratiklerin; rock alanının ve enstrumanların toplumca erkeklere atanması, kadınların ötekileştirilmesi, cinsel objeleştirme, taciz, kadınların temsilinin erkekler üzerinden yapılması, müzisyen kimliklerindense 'kadın' kimliklerinin ön plana çıkarılması gibi pratiklerden oluştuğunu göstermektedir. Yaşadıkları bu deneyimleri röportajlar, şarkı sözleri, konserler ve sosyal medya paylaşımları gibi alanlarda paylaşmakta olan müzisyen kadınlar, birbirleri ile cinsiyetçi pratikler karşısında dayanışma kurmaya noktasında isteklidir fakat birbirlerinin deneyimlerine dair bilgi ve iletişim eksikliğinin etkisiyle, ciddi bir dayanışma ve politika üretimi görülememektedir. Uluslararası alternatif rock alanı içinde yer alan Riot Grrrl akımı, Pussy Riot grubu ve Alternatif Türk rock alanındaki feminist ilerlemeye dair pratikler birlikte incelendiğinde, toplumsal cinsiyet tartışmalarında nötr pozisyon benimseyen müzisyenler feminist ilerlemeye katkıda bulunma anlamında zayıf kalmakta; kendi sosyal konumlarından, ataerkil düşüncelere karşı 'güçlü alternatif' söylemler üreten müzisyenler ise feminist ilerlemeye ciddi anlamda katkıda bulunmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Music, as a social field, is affected by the patriarchal practices which are relevant in society. As an outcome of these practices: the knowledge regarding women's experiences is being transmitted either insufficiently or distorted, which harms the gender equality both in the music scene and society. This study, fundamentally asks an overarching question such as: How do women's experiences get constituted in the alternative rock scene? Additionally, with subquestions study examines that: How do women's experiences contribute to the feminist progress in the scene, which is consisted of consciousness-raising, forming solidarity, and creating politics? With the contribution of Feminist Standpoint Theory, the study aims to reach true knowledge by producing knowledge on women's experiences from women's social positions. Sexist practices exists in the scene such as; assigning rock music and instruments to men, alienation of women, sexual objectification of women, harassment, representing women over men, keeping women's musician identity in the background and putting their sexual identity forward. Women who share their experiences are willing to form solidarity against sexist practices. However, due to the lack of knowledge regarding each other's experiences and communication, a strong bond of solidarity could not be observed in the scene. Approaches such as staying neutral to the gender issues appear to be weak to ensure feminist progress in the scene while expressing powerful statements that are derived from women's socially 'powerful alternative' positions, appears to be promising on making serious contributions to the feminist progress in the scene.