Corporate tax planning and financial performance of listed financial firms in Turkey
Türkiye'de kurumlar vergisi planlama stratejileri ile borsaya kote finansal şirketlerin finansal performansı arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır
- Tez No: 625353
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EDNAN AYVAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Kurumlar vergisinin zorunlu niteliği, şirketleri, vergilendirmenin kurum kazancı üzerindeki olumsuz etkisinin en düşük seviyeye düşürülmesini sağlayacak araçlar geliştirilmesine neden olmuştur. Bu bağlamda bu çalışmanın amacı, Türkiye'de kurumlar vergisi planlama stratejileri ile borsaya kote finansal şirketlerin finansal performansı arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Çalışmada BİST endeksine kote olan finansal şirketlerin finansal verilerinden hareketle dinamik panel veri analizi yöntemlerinden Genelleştirilmiş Momentler Yöntemi (GMM) kullanılarak analiz edilmiştir. Bu çalışma, kurumlar vergisi planlama değişkenlerinin, söz konusu finansal performans boyutuna bağlı olarak, ülkedeki borsaya kote finansal sektörde faaliyet gösteren şirketlerinin finansal performansı ile pozitif ve negatif anlamlı ilişkilerinin olduğunu ortaya koymuştur. Özellikle, etkin vergi oranı ve vergi planlama stratejilerinin riskliliği, firmaların karlılığı, büyümesi ve piyasa değeri ile önemli bir ilişkisi olduğunu göstermiştir. Ticari kar ve mali kar arasındaki farkın, firmaların karlılığı ve piyasa değeri ile anlamlı bir ilişkisi olduğunu göstermektedir. BİST endeksine kote edilmiş Çokuluslu şirketlerin kârlılık ve likidite pozisyonu ile önemli bir ilişki gösterirken, örtülü sermaye ve mali varlıkların, Türkiye'deki borsada işlem gören finansal firmaların piyasa değeri ve likidite pozisyonu ile önemli ölçüde ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışma, Türkiye'de kurumlar vergisi planlama stratejilerinin borsaya kote finansal şirketlerin finansal performansı üzerinde etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Bu çalışma, vergi makamlarının ülkedeki kurumlar vergisi oranını düşürmesi gerektiğini önermektedir. Ülkedeki kurumlar vergisi planlamasıyla ilişkili risk seviyesinde bir artış sağlamalıdırlar. Buna karşın BİST endeksine kote şirketlerin, kârlılıklarını ve piyasa değerlerini artırmak için ticari ve mali karları arasındaki farkın açılması için önemli stratejik araçlardan vergi planlamasına önem vermelerini gerekli kılmıştır.
Özet (Çeviri)
The compulsory nature of corporate taxation has made corporations to devise means that would ensure the negative effect of taxation on corporate income are brought to the barest minimum. In light of this, the main objective of this study is on the relationship between corporate tax planning strategies and the financial performance of listed financial firms in Turkey. The thesis utilized a panel data consisting of 1062 firm years and system Generalized Method of Moments (GMM) dynamic panel model estimator. This study has revealed that corporate tax planning variables have both positive and negative significant associations with the financial performance of listed financial firms in the country, depending on the dimension of financial performance under consideration. Specifically, the effective tax rate and the riskiness of tax planning strategies showed a significant association with the firms' profitability, growth, and market value. The book-tax gap indicated a significant relationship with the firms' profitability and market value. Multinationalism showed a significant association with the profitability and liquidity position of the selected firms, while thin capitalization and tangibility are significantly associated with the market value and liquidity position of listed financial firms in Turkey. The study concluded that corporate tax planning strategies are influential to the financial performance of listed financial firms in Turkey. This thesis recommended among other things that tax authorities should reduce the corporate tax rate in the country. They should ensure an increase in the level of risk that is associated with corporate tax planning in the country. Listed financial firms in Turkey should ensure that there is an increase in the book-tax gap to improve profitability and market value.