Yeşilçam filmlerinde genç kadın temsili
The representation of young woman in Yeşilçam films
- Tez No: 625354
- Danışmanlar: PROF. DR. MUKADDER ÇAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
Bu tez çalışmasında 1960-1970 yılları arasında Yeşilçam sinemasında genç kadınların nasıl temsil edildiği irdelenmiş ve bu çerçevede filmlerin algılanmasında toplumsal cinsiyet rollerinin etkisi sorgulanmıştır. Bu bağlamda Yeşilçam döneminde özellikle genç kadın karakterlerin yaygın kültüre uyum sağlayacak şekilde temsil edilip edilmedikleri, bu temsil biçimlerinin izleyicinin fikirlerini nasıl ve ne yönde etkilediği ve sinemanın toplumsal belleği dönüştürme potansiyelinin olup olmadığı, çalışmanın temel sorunlarını oluşturmuştur. Araştırma boyunca, birçok Yeşilçam filmindeki cinsiyet rollerine değinilmiş, ayrıca bu filmlerden genç kadınların özne konumunda olduğu üç film seçilerek Ingolf Gabold'un Yapısal Film Çözümlemesi Yöntemiyle Derinlemesine Analizler gerçekleştirilmiştir. Ardından toplumda farklı demografik özelliklere sahip kişiler seçilerek Odak Grup Görüşmesi Yöntemiyle hem bu kişilerin genç kadınların temsiline yönelik bakış açısı, hem sinemayı hayatlarında nereye konumlandırdıkları hem de bu filmlerdeki genç kadın karakterlere karşı düşüncelerini öğrenmeye yönelik görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Sonuçta, yapılan görüşmeler ve çözümlemeler ışığında bu çalışmada incelenen Yeşilçam filmlerinin, Türkiye'de genç kadınların temsili bağlamında dolaylı olarak etkili olduğu saptanmıştır. Ayrıca, sinemanın kalıp yargıların azalması açısından bir potansiyele sahip olduğu çalışmanın temel bulguları arasındadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, on 1960-1970, the subject of the representation of young women in Yeşilçam films has been discussed in terms of gender literature and the role of films in the perception of gender roles is examined. In this context, the main questions of the study are whether specifically young female characters are represented in the Yeşilçam period in order to adapt to the dominant ideology, how these representations affect the audience's ideas and whether cinema has the potential to transform social memory. Throughout the research, gender roles in many Yeşilçam films were addressed and three films in which young women are the main subject were selected and analyzed in depth by Ingolf Gabold's Structural Film Analysis Method. Then, people with different demographic characteristics were selected by Focus Group İnterview Method and interviews were conducted to find out their perspective on gender roles, where they placed the cinema in their lives and their thoughts about young female characters in these films. As a result, interviews and analysis examined in the light of the Yeşilçam films in this study, in the context of the representation of young women in Turkey have been found to be effective indirectly. In addition, it is one of the main findings of the study that cinema has a potential for decreasing stereotypes.