Development of chemotherapy plan generation tool
Kemoterapi plan üretme aracı geliştirilmesi
  1. Tez No: 625386
  2. Yazar: MERT GÜLÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN ÇEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Hücrelerin düzensiz bölünüp çoğalmasıyla oluşan kanser, günümüzde giderek yaygınlaşmaktadır. Kemoterapi kanser tedavisinde ilaçların kullanılmasına dayanan bir tedavi şeklidir. Kanser türüne göre tedavi süreçlerinin tanımlandığı formlar,“plan”olarak adlandırılmaktadır. Planlarda tedavide kullanılacak ilaçlar, etken maddeler, yardımcı maddeler, uygulama aşamaları ve diğer hususlar belirtilmektedir. Kemoterapi planlarının kullanılmasıyla tedavi süreci ve sağlık durumu gözlemlenebilmektedir. Günümüzde kemoterapi uygulamalarında kullanılan planların yazılı dokümanlardan oluştuğu ve elektronik ortamda yalnızca PDF veya MS-Word biçemlerinde saklandığı görülmektedir. Bilindiği kadarıyla, bu dokümanların tedavi merkezlerindeki bilişim sistemlerinde doğrudan kullanımı ve tedavi süreçleri ile planların elektronik ortamda eşleştirilmesi ve takibinin yapıldığı bir yazılım bulunmamaktadır. Bu çalışmada, kemoterapi planlarının tedavi merkezlerinde kullanılan muhtelif yazılımlarla ortak olarak kullanılmasını sağlayabilecek, tedavi süreçleri ile birlikte hastalara göre planların yeniden düzenlenmelerini kolaylaştıracak bir yazılım geliştirilmiştir. Bu yazılımda mevcut planların içerikleri, ortak ve farklı yönleri dikkate alınmış plan hazırlayıcıları için kullanıcı dostu bir ara yüz tasarlanmasına çalışılmıştır. Bu yazılım ile klinik yöneticilerinin mevcut kemoterapi planlarını uygulamaları kolaylaşacak, planlarda değişiklikler yapmaları yanında kendilerine göre yeni planlar oluşturmaları da sağlanacaktır. Yazılımın geliştirilmesinde C#.NET, .NET MVC, .NET Entity Framework ve MS-SQL kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cancer which caused by the irregular division and proliferation of cells is becoming increasingly common today. Chemotherapy is a treatment based on the use of drugs. The forms in which the treatment processes are defined according to the type of cancer are called“plan”. The plans specify the drugs, active substances, supplements, application steps and other issues to be used in the treatment. The treatment process and health status can be monitored by using chemotherapy plans. Nowadays, it is seen that the plans used in chemotherapy applications consist of written documents and are stored in electronic format only in PDF or MS-Word formats. To the best of our knowledge, there is no software for direct use of these documents in information systems in treatment centers and matching and monitoring of treatment processes and plans in electronic environment. In this study, a software has been developed which can enable the generate of chemotherapy plans jointly with the various software which used in treatment centers. This software also facilitates the rearrangement of the plans according to the patients and their treatment processes. In this software, the common and different aspects of the existing plans were taken into consideration and a user-friendly interface was designed for the plan makers. This software will make it easier for clinical managers to apply their existing chemotherapy plans, as well as making changes in plans and creating new plans for them. C # .NET, .NET MVC, .NET Entity Framework and MS-SQL were used in the development of the software.