Kutadgu Bilig'de felsefi kavramlar
Kutadgu Bilig and concepts of thought
- Tez No: 62539
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRANİ ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Türk-İslam tefekkür tarihinin en mühim ve en eski kaynaklarından birisi olan Yusuf Has Hacib'in Kutadgu Bilig adlı eseri çalışmamızda İslam Felsefesinin temel kavranılan açısından değerlendirilmiştir. Bilgi, Varoluş, Siyaset ve Ahlak kavranılan temelinde yaptığımız incelemede Yusuf Has Hacib'in bin yıl önce yaptığı değerlendirmelerin bu gün bile geçerli olduğunu görme imkanı bulduk. Bu özellikleri ile Yusuf Has Hacib'in kendisinden soma gelen bir çok felsefeciyi etkilediği ortaya çıkmaktadır. Tavsiye edilen çözüm önerileri bu gün bile geçerliliğini korumaktadır. Bu çalışma sonucu ulaşılan temel sonuç şudur; İnsanların meseleleri ve bu meselelere bulmaya çalıştıkları çareler genelde değişmiyor. Ancak bunlan ifade şekilleri kullandıkları araçlar değişiyor. Bilgi, Varoluş, Siyaset ve Ahlak kavramlarına Yusuf Has Hacib'in yüklediği manalan bu günkü bir çok felsefecilerde benzer ifadelerle bulmak mümkündür. Siyaset ve Ahlak kavramlarına getirdiği açılım, bu günkü hukuk sistemlerinin uygulamalarında vaz geçilmez unsurlar olarak yer almaktadır. 123
Özet (Çeviri)
The written work of Yusuf Has Hacib titled Kutadgu Bilig forming one of the most important and oldest resources of the intellectual Turkish- Islamic history was made the subject of assessments in this study, by looking at it from the basic concepts of Islamic Thought. In this study we have conducted by basing on the concepts of knowledge, existence, politics and ethics, it was possible to see that, the appraisals made thousand years ago by Yusuf Has Hacib were valid even today. It became apparent that with these appraisals Yusuf Has Hacib influenced many intellectuals who came after him. The suggestions he made in form of solutions are preserving their validity, even today. The basic conclusion arrived at in this study, as a result of the works, can be expressed as:“the problems of human beings and the solutions that they try to find for solving these problems, are not, in general, changing”. However, the way they express these and the means they use are changing. The meaning attached by Yusuf Has Hacib to such concepts as knowledge, existence, politics and ethics can be found with similar expressions in many of the works of the present day intellectuals. The clearness given to the concepts of politics and ethics, take their indispensable place in application of the current legislative systems.