CLTD metoduyla soğutma yükü hesabı
  1. Tez No: 55907
  2. Yazar: OKTAY ÖZATAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. RASİM BÜYÜKTÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
GZET Çoğu binalarda soğutma yükü günün her saati değişmektedir. Binanın soğutma yükü ihtiyacını bulabilmek için, günün her saatinde, soğutma yükünü incelemek gerekmektedir. Günün belirli bir zamanında, binanın bir kısmının soğutulması gerekirken bazı kısımlarının da ısıtılması gerekmektedir. Klimalandırılma yapılan mahalin ısı kazancı, iki kısımda toplanabilir. Birinci kısımdaki ısı kazancı, mahale giren ısı, ikinci kısımdaki ısı kazancı ise duyulan ve geç ısıdır. A- Mahale giren birinci kısım ısı kazancı; 1- Geçirgen yüzeylerden ışınımla geçen ısı 2- Dış duvar ve çatılardan geçen ışı 3- İç kısımlardan, tavandan ve zeminden geçen ısı %- Mahalde ısı üreten cihazların ortaya çıkardığı ısı 5- Havalandırma ve hava sızmaları (enfiltrasyon) se bebiyle enerji transferinin sebep olduğu ısı 6- Elektronik cihazların ortaya çıkardığı ısı olmak üzere 6 bölümde toplanabilir. B- İkinci kısım, gizli duyulur ısı kazancı; Gizli ve duyulur ısılar, soğutma ekipmanın seçiminde önemli bir rol oynamaktadır. Duyulur ısı kazancı iletim, taşınım ve ışınım yoluyla geçen ısı kazancına direk olarak eklenir. Gizli ısı kazancı ise mahale eklenen nem miktarının sebep olduğu ısıdır. Gizli ısı kazancı; Ortamın nemini sabit tutmak için, soğutma aparatında, su buharının yoğuşması için gerekli ısı miktarındaki, ısı olarak hesaplanır. Soğutma aparatı seçiminde bu ayrım önemli olmaktadır. Belirli çalışma şartlarında, soğutma aparatı maksimum duyulur ve gizli ısıyı alıcek kapasitede seçilir. Bu çalışmada birinci kısımdaki ısı kazancı ve ikinci kısımdaki ısı kazançları, CLTD metoduyla incelenmiş özel durumlar için geçerli olan bir bilgisayar programı hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The cooling load cyclic changes times of day for a building analysis are required to establish the resultant maximum cooling load for a building. At certain times of day, some zones may require heating and others cooling. Heat gain which enters into a space is classified by: the mode in uihich it enters the space; whether it is a sensible or latent gain. A- The heat gain which enters space as a first classification occurs in the form of; 1- Solar radiation through transparent surfaces, 2- Heat conduction through exterior walls and roof, 3- Heat conduction through interior partitions, ceilings and floors, k- Heat generated within. the space by occupants, lights and appliances, 5- Energy transfer as a result of ventilation and infiltration of out door air, 6- Miscellaneous heat gains. B- The second classification, sensible or latent, is important for proper selection of cooling equiment. The heat gain is sensible when there is a direct addition of heat to the conditioned space by any or all mechanisms of conduction, convection and radiation. The heat gain is latent when moisture is added to the space. To maintain a constant humidity ratio in the enclosure water vapor in the cooling apparatus must condense out at a rate equal to its rate of addition into space. The distinction between sensible and latent heat gain is neccessary for cooling apparatus selection. In this thesis, first and second classification heat gain has been investigated and the computer programme has been made -vii-for special conditions. Space heat extraction rate is the rate at which heat is removed from the conditioned space. It equals the space cooling load only when room air temperature is kept constant, which rarely occurs. Usually, the control system, in conjunction with intermittent operation of the cooling equipment, will cause a swing in room temperature. Therefore, provided the control system is simulated properly, computation of the space heat extraction rate results in a more realistic value of energy removal at cooling equipment than merely using the values of space cooling load. Cooling coil load is the rate at which energy is removed at the cooling coil which serves one or more conditioned spaces in any central air conditioning system. It is equal to the instantaneous sum of the space cooling load (or space heat extraction rate if the space temperature is assumed to swing) for all the spaces served by the system, plus any additional load imposed on the system external to the conditioned spaces. Such additional load components include heat gain in to the distribution system between the individual spaces and the cooling equipment, and outdoor hot and moist air introduced into. the distribution system through the cooling equipment. To calculate a space cooling load, detailed building design information and the weather data at selected design conditions are required generally, one should: 1- Obtain Characteristic of the buildings. Building materials, component size, external surface colors and shape are usually determined from building plans and specifications. 2- Determine building location, orientation, and external shading. Plans and specifications should contain this information. Shading from adjacent buildings can be determined by a site plan or by visiting the proposed site. The possibility of abnormally high ground-reflected solar radiation (from adjacent water, sand on parking lots) should not be overlooked. 3- Obtain appropriate weather data and select outdoor design conditions. Weather data may be obtained from local weather station. -Vlll-k- Select indoor design conditions, such as indoor dry-bulb temperature, indoor wet-bulb temperature, and ventilation rate. Include permissible variations and control limits. 5- Obtain a proposed schedule of lighting, occupants, internal equipment, appliances, and processes that would contribute to the internal thermal load. 6- Select the time of day and month to do the cooling load calculation frequently, several different times on a given day are required. /“ s°uth”P zones in latitudes north of 32°(DERECE)N with large fenestration areas, the peak space cooling load usually occurs in January or february rather than in summer months. To calculate a space coaling load under this condition, the warmest temperature to be expected in the winter months must be known. 7- Calculate the space cooling load at design conditions, as outlined in the next papers of this thesis. The following Equations summarizes the sources at the space cooling load, forms of equations to use in the calculations, and appropriate references tables, and locations of pertinent information: Procedure for calculating space desing cooling load- summary of load sources and. Equations ; 1- External Roofs, Walls Q = K.A. CLTD K : Desing heat transfer coefficients Figure 2.1 A : Area calculated from Architectural Plans CLTD : Cooling load temperature difference at Base conditions for wall groups. Table A-l. CLTD : Cooling load temperature difference at Base conditions for roof groups. Table A-15. -IX-Glass Conduction Q = K.A.CLTD K : Design heat transfer coefficients Figure 2.2. A : Net glass Area calculated from plans. CLTD : Cooling load temperature difference for conduction load through glass. Table A. 3. Solar - Q = A.5C. SHGF. CLF A : Net glass Area calculated from plans SC : Shading coeffients for combination of type of Glass and type of shading Table A. 6. SHGF : Maximum solar heat gain factor for specific orientation of surf ace, lati- tute and month Table A. k. CLF : Cooling load factor with No interior shading. Table A. 5. 2- Internal Lights Q = INPUT. CLF INPUT: Input rating from electical plans or lighting fixture data. CLF : Cooling load factor based on total hours of operation and time Table A. 7 Coef f icients-a-and-b-f or. type of fixture, installation, air supply and return and room furnishings and construction. Table A.B and Table A. 9. People- Sensible Q- = No.SENHG. CLF No : Number of People in space CLF: Cooling load factor for people based on duration of occupancy and time from entry. Table A. 11. SENHG: Sebsible heat gain from occu pants Table A. 12. -x-Appliances Sensible: Qg= INPUT. CLF INPUT : Recommended rate of heat gain CLF : For use without hood Table- A.1G. Latent : Q. = Recotnended Rate of Heat gain. Latent heat (withuot Hood) Set equalto zero when hood is used over appliances. Ventilation and Infiltration Air sensible Qg = 1.232. L/S. AT L/5 : Ventilation and infiltrat- ron Air Table-A.18. T : Inside-Outside Air Tem perature difference. Latent QL = 3012. L/S. AW ÜJ : inside-Dutside Air humidity Ratio differen ce. Total QT = 4.334 L/S Ah h : Inside-Durside Air Enthalpy Difference Tab le A-lb, Table-A-17. -XI-