Bina akustiğinde kullanılan darbe gürültüsü oluşturan cihazın tasarımı ve gerilme analizi
Mechanical design and analyze of tapping machine used in building acoustic
  1. Tez No: 625429
  2. Yazar: MERT KAVAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN BALTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüzde inşa edilen yüksek katlı yapılardan dolayı, komşu hacimlerin birbirine gürültü iletimi üst seviyeye ulaşmıştır. Özellikle katı doğuşlu gürültü sorununa, inşa bittikten sonra müdahale etmek çok zordur. Bu sebepten dolayı henüz inşa aşamasındayken bina akustiği ölçümleri, bina içinde yaşayan insanların konforlu yaşamları için önemli bir hale gelmiştir. Bu ölçümlerin devlet denetiminde yapılabilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından“Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik”yayınlanmıştır. Yönetmelikte bahsi geçen ölçümlerin yapılabilmesi için farklı türde bina akustiği ölçüm ekipmanları kullanılmaktadır. Bu çalışmada, bina akustiği ölçümlerinde kullanılan cihaz tiplerinden biri olan, darbe gürültüsü oluşturan cihazın tasarımı gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen tasarımda, cihazın, tanımlandığı uluslararası ISO 140140-3 standarta uygun olarak, portatif bir cihaz olması hedeflenmiştir. Bu bağlamda gerçekleştirilen tasarım için kritik tasarım parametreleri belirlenmiş olup, cihazın çalışması esnasında cihaz bileşenlerinde oluşacak kuvvetler sonucunda ortaya çıkacak gerilmelere uygun malzemelerin seçimi yapılmıştır. Malzeme seçimlerinin doğru şekilde yapılabilmesi için üç boyutlu CAD modeli olarak hazırlanan tasarım sonlu elemanlar analizleri ANSYS yardımı ile incelenmiş ve tasarımda optimum şartlar belirlenmiştir. Böylelikle ülkemizde üretimi olmayan bu cihazın temininde, farklı ülkelere olan bağlılığını azaltmasına ön ayak olması amaç edinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, due to the high-rise buildings constructed, the noise transmission of neighboring volumes to each other has reached a high level. It is very difficult to intervene especially after the construction of the structure-borne noise problem is finished. For this reason, building acoustics measurements during the construction phase have become important for the comfortable lives of the people living in the building. In order for these measurements to be carried out under state supervision, the Ministry issued a regulation. Different types of building acoustics measurement equipment are used for the measurements mentioned in the regulation. In this study, one of the types of devices used in building acoustics measurements, the design of the device that generates impact noise was realized. In the designed design, the device is intended to be a portable device in accordance with the international ISO 140140-3 standard in which it is defined. In this context, critical design parameters have been determined for the design and the materials suitable for the stresses that will occur as a result of the forces that will occur in the device components during the operation of the device have been selected. In order to make the material selection correctly, the design prepared as a three-dimensional CAD model was examined with finite element analysis and the optimum conditions were determined in the design. Thus, the aim of this device, which is not produced in our country, is to pave the way for reducing its loyalty to different countries.