Kübik dönüştürülmüş üstel dağılım
Cubic rank transmuted exponential distribution
  1. Tez No: 625430
  2. Yazar: GÜLSEREN ERSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, İstatistik, Biostatistics, Statistics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Biyoistatistik, güvenirlik yaşam analizi, bir parçanın bozuluncaya kadar olan ömrü, bebek ölüm hızı vb. gibi olayların çoğunun modellenmesinde yaşam dağılımları (lifetime distribution) kullanılır. Bu modellenmelerde kullanılan belli yaşam dağılımları vardır. (Üstel dağılım, weibull dağılımı, gamma dağılımı vs.) Ancak bu dağılımlar, uygulamada verileri modellemede her zaman yeterli olmaz. Bu nedenle dağılımları zaman zaman simetrikleştirmek, zaman zaman da basık veya çarpık hale getirmek için rank dönüşümlerinden yararlanılır. (rank transmuted map(RTM)) Bu çalışmada üstel dağılımın kübik rank dönüşümü incelenecektir. Simetrik kübik dönüştürülmüş üstel dağılım ve simetrik olmayan kübik dönüştürülmüş üstel dağılımın bazı istatistiki ve güvenirlik fonksiyonları incelenip, ek olarak gerçek veri setini bu dağılımlarla modelleyerek diğer dağılımlarla karşılaştırması yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Bioistatistic, reliability life analysis, life of a until it breaks down, infant mortality rate etc… Life distributions are used in the modeling of such events. There are certain distributions of life used in these models. However, this distributions are not always sufficent in modeling details in practice. The rank transforms are used to make these transformation distributions symmetrical and sometimes to maket hem flat or crooked. (Rank Transmeted Map(RTM)) This section will examine the cubic rank transformation of the exponential distribution. The symmetric cubic transformated exponential distributions and the asymmetric cubic transformated exponential distributions are evaluated for detalied statistical and reliability purposes. In addition, they are modeled with the real data set and compared other distibutions.