Bazı bitkisel ürünlerde kantitatif monosodyum glutamat tayini
  1. Tez No: 11114
  2. Yazar: ÜLGEN TUNÇOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YURTYERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
- 38 - 7- ARAŞTIBM& ÖZEİt Bu araştırma Ankara piyasasında satılan hazır çorbalıklar ve etsu tabletlerinde aroma artırıcı olarak kullanılan MSG'ın özellikle ri, toksik etkilerinin araştırılması ve miktarının saptanması amacıyla planlandı ve yürütüldü. Kırk dört adet hazır çorbalık, üç adet etsu tablet, Uç adet piliç suyu tablet ve beş adet köfte harcı numunelerinin glutamik asit ve MSG miktarları tayin edildi. Muhteviyatlarında MSG bulunan örneklerde anakütle ortalaması glutamik asit için; %1,926 +- 0,203, MSG için; %2,211 + 0,233 olarak saptandı. Muhteviyatlarda MSG bulunmayan örneklerde anakütle ortalaması glutamik asit için; %0,152 +- 0,027, MSG için; %0,174 +- 0,032 olarak saptandı. Araştırma kapsamına giren etsu tabletlerinin anakütle ortalama sı glutamik asit için; %38,466 + 2,082, MSG için; %44,235 + 2,395 olarak saptandı. Köfte harcı örneklerinin ana kütle ortalaması glutamik asit için; %1,24 + 0,018, MSG için; %1,422 + 0,019 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
- 39 SUMMARY This survey has been planned and carried out at the market of Ankara, to investigate and to calculate the amount of toxic effects and specialities of MSG which is used as additive with ready soup and bouillons. The amount of glutamic acid and MSG was found out for forty-four ready soup, six bouillons and five köfte mix specimens. For specimens which carry MSG; the average of mass for glutamic acid was; %1,926 + 0,203, for MSG it was; %2,211 + 0,233. For specimens which don't carry MSG; the average of mass for glutamic acid was; %0, 152 + 0,027, for MSG it was; %0,174 + 0,032. in this survey, the average of mass of bouillons for glutamic acid was; %38,466 + 2,082, for MSG it was; %44,235 + 2,395. The average of mass of köfte mix for glutamic acid was; %1,24 + 0,018, for MSG it was; %1,422 + 0,019.