Muscari macrocarpum sweet ve muscari racemosum mill. türlerinin genotip ve sitotiplerinin kıyaslanması
The comparison of genotype and cytotypes of muscari macrocarpum sweet and muscari racemosum mill
  1. Tez No: 625469
  2. Yazar: OTHMAN FAISAL ABDULLAH AL-SAMMARRAIE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNA UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada birbiriyle yakın ilişkili olduğu düşünülen endemik Muscari racemosum ve M. macrocarpum türleri morfolojik, karyolojik ve moleküler açıdan değerlendirilmiştir. SEM analizlerine dayalı gerçekleştirilen mikromorfolojik bulgular taksonların oldukça benzer tohum yüzeyine sahip olduğunu ortaya koymuştur. Her iki takson da tohum ovoid-globoz olup, yüzey süsleri (kesecikli veya oyuk) açıdan büyük oranda benzerlik göstermektedir. Bu iki taksonun mitotik metafaz kromozomları ile karyotip karakterleri belirlenmiş ve taksonların kromozom sayıları 2n=18 olarak tespit edilmiş, karyotipleri 14 m + 2 sm + 2 st olarak belirlenmiştir. Her iki tür kromozom morfolojisi ve indeksleri açısından oldukça benzer olup, düşük kromozomal varyasyona sahiptir. Kloroplast DNA'sının trnL-F gen bölgesine ait elde edilen DNA dizileri, türlerin ortak bir maternal kalıtıma sahip olduğunu göstermiş, dolayısıyla iki türün bu gen bölgesine dayalı ayrımı desteklenememiştir. Diğer bir moleküler yaklaşım olarak ISSR verileri ise, iki tür arasında belirlenen genetik uzaklığın (% 28) aynı türe ait farklı taksonlar veya populasyonlar arasında olabilecek seviyede olduğuna işaret etmiştir. Sonuç olarak, tüm verilerin ışığında, araştırma konusu türlerin aslında aynı türe alt taksonlar olduğu düşünülerek, Muscari macrocarpum (Sweet) alttür seviyesine indirgenerek M. racemosum Mill. subsp.macrocarpum (Sweet) Uysal olarak yeni bir statü ve kombinasyon değiştirilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, endemic Muscari racemosum and M. macrocarpum species, which are thought to be closely related, were evaluated in terms of morphological, karyological and molecular aspects. Micromorphological findings based on SEM analysis revealed that taxa have a very similar seed surface. Both taxa are ovoid-globose seed, with a large degree of similarity in terms of surface ornaments (vesicle or hollow). Mitotic metaphase chromosomes and karyotype characters of these two taxa were determined and chromosome numbers of taxa were counted as 2n = 18, karyotypes were determined as 14m + 2sm + 2st. Both types are quite similar in terms of chromosome morphology and indices and have a low chromosomal variation. DNA sequences from the trnL-F gene region of chloroplast DNA showed that the species had a common maternal inheritance, so the distinction based on this gene region of the two species could not be supported. As another molecular approach, ISSR data indicated that the genetic distance (28%) determined between the two species was at a level that could be between different taxa or populations of the same species. Consequently, considering all the data, it is suggested that the species under investigation are actually sub-taxa of the same species, Muscari macrocarpum (Sweet) was reduced to the level of subspecies of M. racemosum Mill. subsp. macrocarpum (Sweet) compliantly new status and changing the combination were proposed.