Düşük parametreli polyester / polipropilen esaslı yatak kumaşlarının performans özelliklerinin laminasyon yoluyla iyileştirilmesi
Improvement the performance properties of low parameter polyester / polypropylene based mattress fabrics through lamination
- Tez No: 671164
- Danışmanlar: PROF. NAZIM PAŞAYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada düşük parametrelerde üretilmiş polyester/polipropilen içerikli yatak kumaşlarının performans özelliklerinin laminasyon yoluyla iyileştirilmesi amaçlanmıştır. Üretilmesi planlanan yatak kumaşlarının kalite seviyesini ifade etmek için uzman kişilerle anket çalışması yapılmıştır. Bu istikamette farklı üretim parametrelerinde 24 adet dokuma yatak kumaşı numunesi üretilmiş ve bu kumaşlara sıcak eriyik yöntemi ile laminasyon yapılmıştır. Üretilen bu numunelerin yırtılma mukavemeti, kopma mukavemeti, dikiş kayması, aşınma direnci, kumaş kalınlığı ve gramaj gibi parametreleri test edilmiş, maliyet göstergeleri hesaplanmıştır. Gerçekleştirilen çok faktörlü deney yardımıyla farklı üretim parametrelerinin kumaşların performans özelliklerine etkileri incelenmiştir. En iyi üretim şartlarının belirlenmesi için optimizasyon meselesine bakılmıştır. Design Expert 11 programı yardımıyla düşük parametreli lamine edilmiş kumaşların optimal üretim şartları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the performance propertıes of polyester / polypropylene-containing mattress ticking produced in low parameters with lamination. In order to express the quality level of the mattress ticking planned to be produced, a survey has been conducted with experts. In this direction, 24 woven mattress ticking samples were produced in different production parameters and these fabrics were laminated through hotmelt method. The parameters of these samples such as tear strength, tensile strength, seam slippage, abrasion resistance, fabric thickness and weight have been tested and the cost indicators have been calculated. The effects of different production parameters on the performance properties of fabrics have been studied with the help of multi-factor experiments. In order to determine the best production conditions, the question of optimization has been considered. Optimal production conditions of low-parameter laminated fabrics have been determined with the help of the Design Expert 11 program.