Halk oyunu oynayan ve oynamayan lise öğrencilerinin günlük fiziksel aktivite davranış düzeyi ve sağlıklı yaşam biçimi davranışı ile ilişkili faktörler
Factors associated with the level of daily physical activity and healthy lifestyle behaviors of high school students who do and do not perform folk dances
  1. Tez No: 625470
  2. Yazar: ECE ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NÜKHET KIRAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Spor, Public Health, Nursing, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma; Halk oyunu oynayan ve oynamayan lise öğrencilerinin günlük fiziksel aktivite davranış düzeyi ve sağlıklı yaşam biçimi davranışı ile ilişkili faktörleri incelemeyi amaçlayan kesitsel tipte bir çalışmadır. Araştırma Eylül 2018-Ocak 2020 tarihleri arasında yürütülmüş bir tez çalışmasıdır. Araştırmanın verileri Eylül 2019-Kasım 2019 tarihleri arasında Aydın il merkezinde bulunan beş lisenin öğrencilerinden toplanmıştır. Araştırmanın evrenini 6993'ü erkek, 5614'ü kız öğrenci olmak üzere toplam 12607 öğrenci, örneklemi ise 926 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak 15 soruluk anket formu ve Bahar (2008) tarafından Türkçe' ye uyarlanan Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II (SYBDÖ II) , Öztürk(2005) tarafından Türkçe' ye uyarlanan Fiziksel Aktivite Değerlendirme Ölçeği (FADA) kullanılmıştır. Araştırma öncesi Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden kurum izni, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Girişimsel Olmayan Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan etik onay, araştırmada kullanılan ölçekler ile ilgili yazarlarından gerekli izinler alınmıştır. Veriler SPSS 24 programı ile bilgisayar ortamında değerlendirilmiştir.. Sürekli değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogrov Smirnov ve ShapiroWilks testleri, histogram grafikleri ile incelenmiştir. Tanımlayıcı analizlerde sürekli değişkenler ortalama ve standart sapma (SS) olarak, kategorik değişkenler sayı ve yüzdeler olarak verilmiştir. İki bağımsız grup karşılaştırılmasında t-testi, ikiden fazla bağımsız grup karşılaştırılmasında Tek yönlü (One way) Anova testi kullanılmıştır. Anova testi sonrasında farklılıkları belirlemek üzere tamamlayıcı post-hoc analizi olarak Scheffe testi kullanılmıştır. Araştırmanın sürekli değişkenleri arasında pearson korelasyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a cross-sectional type research aimed at investigating the factors associated with the level of daily physical activity and healthy lifestyle behaviors of high school students who do and do not perform folk dances. The research is a thesis study conducted between September 2018 and January 2020. The study data were collected between September and November 2019 from the students of five high schools in the province of Aydın, Turkey. The study population consisted of a total of 12607 students, of which 6993 were male and 5614 were female students, and the study sample consisted of 926 students. In the study, a 15-item questionnaire, the“Healthy Lifestyle Behaviors Scale - II (HLBS-II)”, which was adapted to Turkish by Bahar (2008), and the“Physical Activity Assessment Scale (PAAS)”, which was adapted to Turkish by Öztürk (2005), were used for data collection. Prior to the research, permission from Aydin Provincial Directorate of National Education, the approval of the Aydın Adnan Menderes University Faculty of Medicine Non-Interventional Clinical Research Ethics Committee, and the permissions from the authors of the scales used in the study were obtained. The data were evaluated in computer environment using the SPSS 24 software. Kolmogorov-Smirnov and Shappiro-Wilk tests for normality, and histogram graphs were used to examine the normal distribution of continuous variables. In descriptive analyses, continuous variables were given as mean and standard deviation (SD), and categorical variables were given as numbers and percentages. T-test was used for comparison of two independent groups, and one-way ANOVA was used for comparison of more than two independent groups. The Scheffe test was used as a complementary post-hoc analysis to determine the differences after the ANOVA test. The Pearson correlation analysis was used between the continuous variables of the study.