1990-2018 yılları arasında Van İskele Mahallesi'nin yapısal değişimi ve afet konutlarının incelenmesi
The structural change of Van İskele Mansions between 1990-2018 and the investigation of disaster houses
  1. Tez No: 625474
  2. Yazar: ESMER GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAHABETTİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Kentler, modern çağlarda insanoğlunun yer edindiği en büyük alanlar halini almaktadır. Bundan dolayıdır ki gün geçtikçe nüfus yoğunluğu artmaktadır. Bunun sonucunda yerleşime açılan alanlar dışında da yapılaşmalar ve direnci zayıf olarak tanımlanan bölgeler doğal bir oluşumla hızla artmaktadır. Çalışma alanı olan Van'nın Tuşba ilçesinde bulunan İskele Mahallesi'nde araştırmalara göre, elde edilen kayıtlarda Van Gölü su seviyesinin taşmasından dolayı bölgede bulunan yapılar ve binlerce m2 lik tarım arazisini hasar görmüştür. Bölgede yaşayan insanlar afetlerden olumsuz etkilenmiştir. Buna rağmen söz konusu alanlarda Van Gölü su seviyesinin taşmasına karşı kesin çözümler alınamamıştır. Dönemin yasal yönetimlerinin desteği ile taşkından etkilenen bölgelerin iyileştirilmesi sağlanmıştır. Van Gölü'nde 1995 yılında meydana gelen büyük taşkından sonra, Bakanlar Kurulu 95/6925 karar sayılı Resmi Gazete'de yayınladığı kararnamede göl çevresinde bulunan riskli alanların 1650-1655 metreleri arasındaki alanı afet bölgesi ilan etmiştir. Bu alanlar içerisine yapılacak tüm yerleşim eylemlerine yasaklama getirilerek mevcut yapılar tahliye edilmiştir. Bu kapsamda 1994-95 yıllarında meydana gelen afetten etkilenen afetzedeler için Tuşba ilçesinin Şemsibey Mahallesine afet konutları yapılmıştır. Konutların yapımı incelenip, afet bölgesinde yapılan uygulamalar dönemin yasal, yerel ve yönetimsel uygulamaları çerçevesinde araştırılıp bölge halkının sosyo-psikolojik durumlarıda araştırmaya dahil edilmiştir. Yapılan uygulamalar mimari ve teknik açıdan ele alınıp değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cities become the largest areas where human beings take place in modern times. Therefore, the population density increases day by day. As a result of this, apart from the areas opened to the settlement, the constructions and regions whose weak resistance is defined increase rapidly with a natural formation. According to researches in the Iskele District in Tuşba district of Van, which is the study area, in the records obtained, the structures in the region and thousands of m2 agricultural land were damaged due to the overflow of the Van Lake water level. People living in the region were negatively affected by this disaster. Despite this, certain solutions could not be obtained against the overflow of the Van Lake water level in these areas. With the support of the legal administrations of the period, the areas affected by flood were improved. After the great flood in Van Lake in 1995, the Council of Ministers declared a part of the risky areas between 1650-1655 meters around the lake in the Decree published in the Official Gazette numbered 95/6925. Existing buildings were evacuated by banning all the settlement actions to be carried out in these areas. In this context, disaster residences were built in the Şemsibey District of Tusba district for the victims affected by the disaster that occurred in 1994-95. The construction of the dwellings was examined and the applications in the disaster area were investigated within the framework of the legal, local and administrative practices of the period, and the socio-psychological conditions of the people in the region were also included in the research. The constructions were handled architecturally and technically and evaluations were made.