Elektrostatik yüklemenin first red gül çeşidinin depolanması üzerine etkisi
Effects of electrostatic loading on storage of first red rose
- Tez No: 625472
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜKSEL AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada 'First Red' çeşidi gülün hasat sonrası yaşamsal faaliyetlerini koruma altına almak ve vazo ömrünü artırmak için elektrostatik depolama sistemi kullanılmış ve gül üzerindeki etkileri incelenmiştir. Denemeler için etrafı kapalı bir kabin ve elektrik üretimini sağlayan transformatör kullanılmıştır. Her bir uygulama için 15 adet First Red çeşidi gül kullanılmıştır. +70 V, +140 V, +210 V, -70 V, -140 V, -210 V statik elektrik yüklerinde yapılan denemeler 0-2-4-6 gün aralıklarında değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler sonucunda güllerde meydana gelen ağırlık kayıpları, boyun bükme açıları, su tüketim değerleri, yaprak ve taç yapraklardaki renk değişimleri, etilen ve karbondioksit miktarları ile nem değerlerine ilişkin veriler incelenmiştir. Elektrostatik depolama sistemi dışında normal şartlarda değerlendirilen kontrol grubuna göre olumlu sonuçlar elde edilmiştir. +210 V elektrostatik uygulama sonucu ağırlık kaybı, 6. günün sonunda 31,98 g ile en iyi değeri vermiştir. Boyun bükülmesi, 6. günün sonunda en az -210 V elektrostatik uygulama ile 6,86o değerinde gerçekleşmiştir. Su tüketimi için en uygun değerlerin -70 V, -140 V ve +140 V yüklerinde gerçekleştiği tespit edilmiştir. Taç ve çanak yapraklarındaki değişimler, -210 V elektrik yükünde olumlu sonuçları vermiştir. Etilen miktarı -210 V statik elektrik yükü ile koruma altına alınmış ve 6. günün sonunda 16 ppm değerine indirilmesi sağlanmıştır. Karbondioksit miktarı ile nem değerlerinde değişiklik görülmemiştir. Depolama süresince incelenen parametrelerden elde edilen en iyi sonuçlar -210 V ve +140 V yüklerinden alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the electrostatic storage system was used and the effects on rose were investigated to protect the 'First Red' cultivar roses' post-harvest vital activities and increase the vase life. For the experiments, a enclosed cabin and a transformer providing electricity generation were used. 15 First Red rose varieties were used for each application. Trials carried out in static electricity loads of +70 V, +140 V, +210 V, -70 V, -140 V, -210 V were evaluated at intervals of 0-2-4-6 days. As a result of the evaluations, the data regarding the weight losses, neck bending angles, water consumption values, color changes in leaves and petals, ethylene and carbon dioxide amounts and moisture values were examined. Apart from the electrostatic storage system, positive results were obtained compared to the control group evaluated under normal conditions. Weight loss after +210 V electrostatic application gave the best value at the end of the 6th day with 31,98 g. Neck bending was realized at 6,86o with at least -210 V electrostatic application at the end of the 6th day. It has been determined that the most suitable values for water consumption are realized at -70 V, -140 V and +140 V loads. Changes in the crown and sepals gave positive results at -210 V electrical charge. The amount of ethylene was protected with a static electricity load of -210 V and it was reduced to 16 ppm at the end of the 6th day. There was no change in the amount of carbon dioxide and humidity. The best results obtained from the parameters examined during storage were taken from -210 V and +140 V loads.