Cimnastik yapan çocuklarda kinezyo bant uygulamasının denge üzerine etkisi
Effect of kinesio band application on balance in children doing gymnastics
  1. Tez No: 625476
  2. Yazar: MUSTAFA YAKA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN AYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma; cimnastik yapan sağlıklı kız çocuklarında diz eklemine uygulanan kinezyo bandın, dengeye akut etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Çalışma Mayıs 2019 – Ekim 2019 tarihleri arasında, Kırıkkale Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesindeki 40 gönüllü kadın sporcu ile gerçekleştirildi. Çalışmaya katılanlar en az 1 yıllık spor geçmişine sahip olan, yaş ortalaması 10.75 ± 1.25 yıl olan lisanslı sporculardı. Sporcuların genel fiziksel özellikleri kaydedildi. Statik dengenin değerlendirilmesi için Flamingo Denge Testi, dinamik dengenin değerlendirilmesi için Y Denge Testi kullanıldı. Bantlama öncesinde sporculara denge testleri yapıldı ve sonuçlar kaydedildi. Sonrasında sporcuların dominant taraf dizlerine kinezyo bantlama tekniklerinden biri olan mekanik düzeltme tekniği % 50-75 gerimle uygulandı. Uygulama sonrası denge testleri tekrar edildi. Elde edilen veriler SPSS 21.0 programı kullanılarak analiz edildi. Çalışmamız sonucunda, dominant dizi sağ olan sporcularda Y denge testinin anterior, posteriomedial, posteriolateral yönlerinde ve Flamingo denge testi sonuçlarında anlamlı farklar bulundu (p0,05). Bu çalışmanın sonuçları, cimnastik yapan kadın sporcularda dize uygulanan kinezyo bantlamanın, hem statik hem de dinamik dengeyi akut dönemde olumlu yönde etkilediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the acute effect of kinesio tape applied on knee joint balance in healthy girls doing gymnastics. This study was conducted with 40 volunteer women athletes between May 2019 and October 2019 from Kırıkkale Youth and Sports Provincial Directorate. Participants were licensed athletes with an average age of 10.75 ± 1.25 years with a sports history of at least 1 year. The general physical characteristics of the athletes were recorded. Flamingo balance test was used for the evaluation of the static balance and Y balance test was used for the evaluation of the dynamic balance. Before taping, the athletes' balance tests were performed and the results were recorded. Then, mechanical correction technique, which is one of the kinesio taping techniques, was applied to the dominant sideknees of the athletes with %50-75 tension. Balance tests were repeated after application. The data obtained were analyzed by using SPSS 21.0 program. As a result of our study, significant differences were found in the anterior, posteriomedial, posteriolateral aspects of the Y balance test and the Flamingo balance test results in athletes with dominant knee right (p0,05). The results of this study showed that kinesio taping applied to knee of the women doing gymnastics positively affected both static and dynamic balance in acute period.