İskemik inmeli hastalarda lezyon lateralizasyonu ile kalp hızı değişkenliği, fonksiyonel iyileşme durumu, mortalite oranı arasındaki ilişki
Relationship between lesion lateralization and heart rate variability, functional recovery, mortality rate in patients with ischemic stroke
  1. Tez No: 625486
  2. Yazar: AYŞE GAMZE POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURHANETTİN ÇİĞDEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Serebrovasküler hastalıklar tüm dünyada mortalite ve morbiditenin en önemli nedenleri arasında yer almaktadır. Oluşturduğu morbidite nedeniyle hasta, hasta yakını, toplum açısından maliyet ve iş gücü kaybı oluşturmaktadır. 20. yüzyılın başlarından bu yana yapılan çalışmalar serebrovasküler hastalıkların kardiyovasküler ve otonom fonksiyonlarda değişikliklere neden olduğunu göstermektedir. Bizde literatüre katkı sağlamak amacıyla iskemik inmeli hastalarda otonom bir belirteç olan kalp hızı değişkenliğinin, prognoz ve mortalitenin lateralizasyonla ilişkisini incelemeyi amaçladık. Çalışmamıza 10 insula tutulumu olan 30 sağ taraf iskemik inme hastası, 9 insula tutulumu olan 30 sol taraf iskemik inme hastası ile 30 sağlıklı birey alınmıştır. Deneklerin otonom sinir sistemi değerlendirmesini yapmak için kalp hızı değişkenliği yöntemi kullanılmıştır. Prognoz değerlendirmesi 3. ayda modifiye Rankin skorları ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cerebrovascular diseases are among the most important causes of mortality and morbidity worldwide. Because of the morbidity it creates, it creates cost and labor loss for the patient, relatives, and the society. Studies since the beginning of the 20th century show that cerebrovascular diseases cause changes in cardiovascular and autonomic functions. In order to contribute to the literature, we aimed to investigate the relationship between heart rate variability which is an autonomic marker, prognosis and mortality in patients with ischemic stroke. Thirty right-sided ischemic stroke patients with 10 insula involvement, 30 left-sided ischemic stroke patients with 9 insula involvement and 30 healthy individuals were included in the study. Heart rate variability was used to evaluate the autonomic nervous system of the individuals. Prognosis assessment was performed with modified Rankin scores at 3 months.