Burdur bölgesinde doğaltaş olarak kullanılan bej renkli kireçtaşlarındaki taş kusurları
Stone defects of beige coloured limestones used as natural stones in Burdur province
  1. Tez No: 625495
  2. Yazar: ELİF EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT MUTLUTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Burdur bölgesinde, Burdur Beji olarak üretilen doğaltaşlar, Batı Torosların jeolojisi içinde, Likya naplarının bir ünitesi olan Dumuzdağ Napı içinde yer alan Dutdere Kireçtaşı birimidir. Triyas-Jura yaşlı Dutdere kireçtaşı, açık-koyu krem, bej, yer yer kahve renkli, içinde kırmızı, kahve renkli breşik seviyeler içeren, sığ denizel bir ortamda çökelmiş, çoğunlukla tektonik konumlu, içinde oluşum sırası ve oluşum sonrası kazandığı kusurlara göre pazarlanan ve dünya çapında tanınan bir doğaltaştır. Bu çalışma kapsamında, doğaltaşlarda gözlenen taş kusurlarının çeşitleri, oluşum kökenleri ve buna bağlı olarak Burdur Bejinde gözlenen görünümü, ticari ve pazar değerini etkileyen kusurlu yapılar incelenmiştir. Yapılan bu çalışma ile Burdur Bejinde oluşum sırasında leke, boşluk ve fosil, oluşum sonrasında eklemlere bağlı taş kusurlarının yaygın olduğu belirlenmiştir. Bu kusurlardan renk hareketliliği veren lekeler, bazı dolgulu eklemli yapılar, düzenli dağılım gösteren fosiller ile uyumlu renklere sahip breşik yapıların olumlu etkileri olduğu, boşluklu yapılar ile gelişigüzel gelişen her türlü kusurlu yapıların özellikle pazarlamada olumsuz etkilerinin olduğu görülmüştür. Sonuç olarak; taş kusurlarının belirlenmesinin, üretimde doğal kaynaklarımızın daha bilinçli kullanılmasına yardımcı olacağı, planlı bir üretimin doğaya daha az etkisinin olacağı ve dolayısı ile ülke ekonomisine de daha fazla katkı sağlayacağı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Burdur Region, natural stones produced as Burdur Beige is a unit of Dutdere Limestones that is located in the Dumuzdag Nappe which is one of the units of Lycian Nappes within the geology of Western Taurus Mountains. Trias-Jura aged Dutdere Limestone is a world-wide known natural stone in a color of light-dark cream, beige, partly brown with red, brown breccia levels. It is developed in a shallow marine environment, mostly in tectonic locations and commercialized according to the defects constituted during and after its formation. Within the scope of this study, types of stone defects observed in the natural stones, their origine of formation and the defective structures in Burdur Beige which affects consequently its ascertained appearance, as well as its commercial and market value were examined. Within this study, it is identified that stain, cavity, and fossil are commonly seen during the formation of Burdur whereas stone defects related to the joints are common after the formation. It has been observed that of those defects, the stains which have the color harmony, some structures with filling and joints, breccia structures whose colours are in harmony with the fossils that are regularly scattered have positive effects while the cavitied structures and randomly formed structures with all kinds of defects have negative effects especially in marketing. As a result, it has been also understood that the determination of stone defects will help us to use our natural resources more consciously in production, that a planned production will have less impact on nature and thus will contribute more to the national economy.