Olgunlaştırılmış Kars kaşar peynirindeki peptitlerin izolasyonu ve biyoaktif özelliklerinin belirlenmesi
Isolation and determination of bioactive peptides in ripened Kars kashar cheese
  1. Tez No: 625512
  2. Yazar: KARDELEN CEMEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÜMİT ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada olgunlaştırılmış Kars Kaşar peynirinden elde edilen peptit fraksiyonları, antibakteriyel, antioksidan ve ADE inhibitörü aktivite gibi bazı biyoaktif özellikler açısından değerlendirilmiştir. Peynirden elde edilen suda çözünür özütlerin doğrudan ve enzimatik hidrolizi sonrası ultrafiltre edilmesi ile açığa çıkan 4 farklı peptit fraksiyonunun (F1, F2, F3 ve F4) antibakteriyel aktiviteleri disk difüzyonu ve minimum inhibitör konsantrasyonu (MİK) analizleri ile incelenmiş olup E.coli ve S.aureus bakterileri üzerinde herhangi bir inhibitör etkisi gözlenmemiştir. Antioksidan kapasitelerini belirlemek amacıyla DPPH ve FRAP analizleri uygulanmış, en yüksek antioksidan aktivite FRAP sonucunda 798.12±14.18 mM Trolox/g ekstrakt değeri ile F4 adlı fraksiyonda gözlenmiştir. DPPH analizi sonucunda ise en yüksek aktivite F3 adlı fraksiyonda 70.13±0.38 mM Trolox/g ekstrakt olarak belirlenmiştir. Fraksiyonların ADE enzimini inhibe etme yüzdesi F1 ve F2 fraksiyonlarında (%100 inhibisyon ile) oldukça yüksek bulunmuştur. Bunun yanı sıra en küçük IC50 değeri 1.00 mg/mL ile F2 fraksiyonunda gözlenmiştir. Diğer fraksiyonların IC50 değerleri küçükten büyüğe doğru F3 (IC50=3.22 mg/mL), F1 (IC50=7.96 mg/mL) ve F4 (IC50= 141.64 mg/mL) şeklinde belirlenmiştir. En düşük inhibitör etki, en yüksek IC50 değeri ile F4 fraksiyonunda görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, peptide fractions obtained from ripened Kars Kashar cheese were evaluated for some bioactive properties such as antibacterial, antioxidant and ACE inhibitory activity. The antibacterial activities of 4 different peptide fractions (F1, F2, F3 and F4) released by direct and enzymatic hydrolysis of water-soluble extracts were investigated by disk diffusion and minimum inhibitor concentration (MİC) analyzes, and no inhibitory effects were observed on E. coli and S. aureus bacteria. In order to determine antioxidant capacities, DPPH and FRAP analyzes were applied and the highest antioxidant activity was observed as a result of FRAP, with 798.12 ± 14.18 mM Trolox/g extract in fraction of F4. As a result of DPPH analysis, the highest activity was determined as 70.13 ± 0.38 mM Trolox/g extract in F3 fraction. The percentage of fractions inhibiting ACE enzyme was found to be quite high in F1 and F2 fractions (with 100% inhibition). In addition, the smallest IC50 value was observed in the F2 fraction with 1.00 mg/mL. IC50 values of other fractions were determined from small to large F3 (IC50 = 3.22 mg/mL), F1 (IC50 = 7.96 mg/mL) and F4 (IC50 = 141.64 mg/mL). The lowest inhibitory effect was seen in F4 fraction with the highest IC50 value.