Farklı frekansta yayın yapan mikroşerit antenin insan kafatasına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of microstrip antenna on human skull broadcasting at different frequencies
- Tez No: 625541
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Barbaros Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Günümüzde gelişen teknoloji bizlere birçok faydalar sunduğu gibi bir takım zararları da beraberinde getirmektedir. Birçok iletişim cihazı radyo frekanslarında çalışmakta ve elektromanyetik (EM) radyasyon yaymaktadır. Bu frekanslardaki radyasyonun insan vücuduna etkileri oldukça fazladır. En önemli hayati organımız olan kafatasının EM dalgalar ile etkileşiminin ölçütü Özgül Soğurma Oranı (ÖSO) ile tanımlanır. Konuyla ilgili yapılan ilk çalışmalarda, EM enerjinin insan kafatasındaki ÖSO ve sıcaklık değişimlerinin belirlenmesi deneysel yöntemlerle gerçekleştirilmiştir. Yapılan son çalışmalar incelendiğinde ise EM yayılıma maruz kalan kafatası çeşitli sayısal yöntemlerle modellenerek eşik ÖSO tahmin edilmektedir. ÖSO hesabının yapılması maksadıyla kullanılan programlardan bazıları Zaman Domeninde Sonlu Farklar (Finite Difference Time Domain-FDTD) ya da Sonlu Eleman Yöntemi (Finite Element Method-FEM) sıklıkla kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı; Momentler Metodu (Method of Moments-MoM) vasıtasıyla farklı frekanslarda yayım yapan mikroşerit anten (MŞA) tasarlamak, tasarlanan MŞA'nın insan kafatasında oluşturmuş olduğu sıcaklık artışını ve ÖSO değerini tahmin etmek ve bulunan sonuçları uluslararası kurum ve kuruluşların belirlemiş olduğu standartlar ile karşılaştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, developing technology offers many benefits and brings with it some losses. Many communication devices operate at radio frequencies and emit electromagnetic (EM) radiation. The effects of radiation at these frequencies on human body are quite high. The measure of the interaction of the most important vital organ of the skull with EM waves is defined by the Specific Absorption Rate (SAR). First studies on the subject , SAR and temperature changes in human skull of electromagnetic (EM) energy were carried out by experimental methods. When the latest studies are examined, the skull exposed to EM spread is modeled with various programs and the threshold SAR can be estimated. Some of the programs used for this purpose are modeled with Finite Difference Time Domain (FDTD) or Finite Element Method (FEM). The purpose of this study is to design microstrip antenna in different frequencies with the way of Moments Method (MoM), to estimate the temperature increase and SAR value in the human skull and to compare the results with the standards determined by international institutions and organizations.