Bir kimyasal tanker gemisinin referans enerji sistem analizi
Reference energy system analysis of a chemical tanker ship
  1. Tez No: 625544
  2. Yazar: ALPEREN SARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EGEMEN SULUKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Barbaros Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gemi Makineleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
İklim değişikliği, ulaştırma alt sektörleri için son zamanlarda önemli bir konudur ve çevreciler yıllardır iklim değişikliğiyle mücadele için çalışmaktadır. Dünya ticaretinin % 90'ı Deniz taşımacılığı ile gerçekleştirildiğinden gemiler, nakliye ve ticaret araçları arasında çok önemli bir rol oynamaktadır. Küresel sera gazı emisyonlarının (GHG) yaklaşık % 2,5'i gemilerden kaynaklanmaktadır ve artan deniz taşımacılığı talebine bağlı olarak artmaktadır. Denizcilik kökenli sera gazı emisyonlarını azaltmak, Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) tarafından belirlenen küresel bir mücadele görevidir. Şu günlerde; Karbon ayakizini ve ilgili eylem planını azaltmak için bir dizi önlem küresel olarak tartışılmakta ve geliştirilmektedir IMO, gemicilik endüstrisini, küresel üst düzey karar verici olarak enerji tasarruflu teknolojiler geliştirerek karbon ayakizini en aza indirgemeye teşvik ediyor. Bu çalışmada, bir kimyasal tanker gemisindeki mevcut teknoloji yapılandırması, yaygın olarak kullanılan enerji karar destekleme araçlarından biri olan LEAP (Long- range Energy Alternatives Planning System) tarafından modellenmiştir. Daha sonra IMO düzenlemelerine ve gelecekteki teknoloji gelişmelerine göre alternatif senaryolarla sera gazı emisyonlarını azaltmaya odaklanılmıştır. Sonuçlar, gemi kaynaklı sera gazı üretiminin azaltılmasının mümkün olduğunu ve bunun daha temiz bir ortamda bize daha güvenli bir gelecek sağlayacağından emin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Climate change is a recent important issue for transportation sub-sectors and the environmentalists have been working to combat climate change for decades. As the 90% of the world-trade carried out by the maritime transport; the ships play a crucial role among the transport and trade vehicles. Approximately, the 2,5% of the global greenhouse gas emissions (GHG) are caused by the ships and it has been ever increasing, depending on the expanding maritime transport demand. Reducing the maritime based GHG is a global challenge task, determined by the International Maritime Organization (IMO). Nowadays; a number of measures to reduce carbon footprint and respective course of actions are recently being discussed and developed globally. IMO encourages shipping industry to minimize the carbon footprint by fostering energy efficient onboard technologies, as the global top decision-maker. In this study, the current technology configuration on a chemical tanker ship has modelled by LEAP (Long- range Energy Alternatives Planning System), one of the widely-used energy decision support tool. Then we focused on reducing greenhouse gas emissions with an alternative scenario according to IMO regulations and future technology developments. The results show that, reducing the ship-based GHG is possible and that is sure to give us a more secure future, in a cleaner atmosphere.