İstanbul Bağcılar bölgesinde yaşayan 6 ay-6 yaş arası Suriyeli göçmen çocukların nütrisyonel anemi ve D vitamini eksikliği durumunun Türk çocuklar ile karşılaştırılması
The comparison of the nutritional anemia and d-vitamin of the syrian children between 6 months to 6 years living in i-Sstanbul Bagcilar region with Turkish children
- Tez No: 625578
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM EROL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
AMAÇ: Nütrisyonel anemiler ve D vitamini eksikliği tüm dünyada yaygın görülen ve oldukça önemli bir sağlık problemidir. Savaşlar ve göçler, nutrisyonel anemi, vitamin eksiklikleri gibi birçok sağlık sorununu da beraberinde getirmektedir. Suriye' de 2011 yılında başlamış olan iç savaşla birlikte, ülkemize ve tüm dünyaya Suriyeli vatandaşlar göç etmeye başlamıştır. Çalışmamızda Suriyeli geçici koruma statüsü altındaki çocukları Türk çocukları ile karşılaştırarak nutrisyonel anemi ve D vitamini eksikliği durumunun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. YÖNTEM: Çalışmamızda 01 Kasım 2018-31 Ocak 2019 tarihleri arasında Bağcılar EAH Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniğine başvuran 6ay-6yaş arası sağlıklı 109 Suriyeli sığınmacı çocukla yine aynı yaş aralığında sağlıklı 109 Türkiye Cumhuriyeti (TC) vatandaşı çocuk; hemogram, demir, demir bağlama kapasitesi, transferrin saturasyonu, ferritin, vitaminB 12 ve D vitamini düzeyleri açısından retrospektif olarak karşılaştırıldı. BULGULAR: Suriyeli sığınmacı çocuklar ile Türk çocukların yaş ortalamaları ve cinsiyet dağılımları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,005). Suriyeli çocukların D-Vitamini ortalamaları (p=0,0001), Vitamin B12 ortalamaları (p=0,040), Türk çocuklardan anlamlı derecede düşük bulunmuştur. Her iki grubunHemoglobin ortalamaları (p=0,095), Hematokrit ortalamaları (p=0,072) ve Ferritin ortalamaları(p=0,960) arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmemiştir. Suriyeli çocukların MCV ortalamaları (p=0,018), Serum Demir düzeyi ortalamaları (p=0,0001) Türk çocuklardan anlamlı derecede düşük bulunmuştur. Suriyeli çocukların Demir Bağlama Kapasitesi ortalamaları Türk çocuklardan istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunurken (p=0,029), Suriyeli çocukların Transferrin satürasyonu ortalamaları Türk çocuklardan istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulunmuştur (p=0,0001). SONUÇ: Nutrisyonel anemiler ve D vitamini eksikliğinin Suriyeli geçici koruma statüsü altındaki çocuklarda önemli bir sağlık sorunu olduğu görülmektedir. Bu durum savaşların çocuk beslenmesi üzerindeki olumsuz etkileri ile ilgilidir. ANAHTAR KELİMELER: sığınmacı, mülteci, nütrisyonel anemi, B12 eksikliği, D vitamini eksikliği, demir eksikliği
Özet (Çeviri)
AIM: Nutritional anemia and vitamin D deficieny are common and very important health problem worldwide. Wars and migrations bring along many health problems such as nutritional anemia and vitamin deficiencies. When the war started in Syria in 2011, Syrian citizens started to emigrate to many countries such as our country. In this study, we aimed to investigate the difference between Syrian immigrant children and Turkish children in terms of nutritional anemia. MATERİALS AND METHODS: In our study we retrospectively compared 109 healthy Syrian immigrant children who are between 6 months and 6 years old and 109 healthy Turkish citizen children at the same age range; hemogram, iron, iron binding capacity, transferrin saturation, ferritin, vitamin B 12 and vitamin D levels who applied to Bağcılar EAH Child Health and Diseases Policlinic between 01 November 2018-31 January 2019. RESULTS: In our study we compared the various parameters of 109 Turkish with 109 Syrian patients. There was no statistically significant difference between the mean age and gender distributions of the Syrian and T.C groups (p> 0.005).The mean Vitamin-D of the Syrian group was significantly lower than the T.C group (p = 0.0001).The mean Vitamin B12 of Syrian gruop was significantly lower than the T.C gruop(p=0,040). There was no statistically significant difference between Syrian and T.C. group in terms of mean hemoglobin concentration (p=0,095). There was no statistically significant difference between Syrian and T.C. group in terms of mean hematocrit level(p=0,072).The MCV mean of the Syrian group was significantly lower than the T.C group (p = 0.018). There was no statistically significant difference between Syrian and T.C. group in terms of mean Ferritin level(p=0,960).The mean serum iron level of the Syrian group was significantly lower than the T.C group(p=0,0001).The iron binding capacity mean of the Syrian group was significantly higher than the T.C group(p=0,029).The transferrin saturation mean of the Syrian group was significantly lower than the T.C group(p=0,0001). CONCLUSION: Nutritional anemia and vitamin D deficieny are important health problem in Syrian immigrant children. This is related to the negative effects of wars on child nutrition. KEY WORDS: refugee, nutritional anemia, B12 deficiency, vitamin D deficiency, iron deficiency