Yarı-kurak iklim koşullarında çizgi kaynaklı yağmurlama yöntemiyle farklı düzeylerdeki sulamanın soyanın (Glycine max. L.) verim ve verim bileşenlerine etkisi
Effects of the different water levels with line-source sprinkler irrigation method on the yield components of soybean (Glycine max. L.) under semi-arid climate conditions
  1. Tez No: 625577
  2. Yazar: RIFAT BAĞATUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Araştırma 2014 yılında yürütülmüştür. Bu çalışma, yarı-kurak iklim koşullarında çizgi kaynaklı yağmurlama sulama yönteminin soya bitkisinde (Glycine max. L.) faklı su uygulamalarının verim ve verim bileşenlerine etkisi ile su verim ilişkileri, su kullanım etkinliği, toprak nem düzeyleri ve bitkinin bazı önemli fizyolojik özellikleri saptamak amacıyla 3 tekerrürlü 5 konu olacak şekilde yürütülmüştür. Araştırmada sulama suyunun bitki boyu, ilk meyve yüksekliği, boğum sayısı, kuru madde miktarı, bin tane ağırlığı, bitki başına verim ve toplam verim parametreleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu araştırma sonuncunda sulama suyunun belirtilen parametrelerde büyük ölçüde etkisi olduğu görülmektedir. Suyun en fazla uygulandığı I1 konusunda en yüksek verim 493.92 kg/da olarak elde edilmiştir. Bitki başına verimde de I1 konusunda 17.25 g/bitki en yüksek verim elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effects of different water applications using line-source sprinkler irrigation method on the yield and yield components of the soybean plant ((Glycine max. L.) along with water-yield relationships, water-use efficiency, soil moisture levels and several important physiological characteristics of the plant in 2014 with a design of having 5 treatments and triplicates for each treatment. In the study, the effects of irrigation water on the plant height, the initial fruit height, the node number, the dry substance amount, thousand-grain weight, the yield per plant and total yield parameters. The findings showed that the irrigation water has a significant effect on the studied parameters. The highest yield was obtained as 493.92 kg/da in I1 treatment at which the highest amount of water was applied. The yield per plant in I1 treatment was 17.25 g.