Marmara bölgesinde kentsel dönüşümün birey üzerindeki sosyo-ekonomik etkileri
The socio-economic impacts of urban transformation on individuals in the Marmara region
- Tez No: 602249
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Şehircilik ve Bölge Planlama, Business Administration, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı Marmara bölgesinde kentsel dönüşümün birey üzerindeki sosyo-ekonomik etkilerinin ortaya konmasıdır. Bu amaç doğrultusunda İstanbul ili Esenler, Bağcılar ve Güngören ilçelerinde yaşayan 375 kişi ile anket uygulaması yapılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda katılımcıların meslek durumları“Sizce kentsel dönüşüm projesinin bölgedeki olumsuz etkilerini azaltmak için neler yapılmalıdır? sorusu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkinin olmadığı tespit edilmiştir. Buna karşın katılımcıların yaş grupları ve eğitim durumlarına göre bu sorunun cevabı pozitif ve düşük düzeyde ilişkilidir. Ayrıca katılımcıların meslek durumları, yaş grupları ve eğitim durumları ile ”Sizce kentsel dönüşüm projesi bölgedeki kira bedellerini nasıl etkileyecek?“ sorusu arasında pozitif ve düşük düzeyde bir ilişkinin olduğu belirlenmiştir. Buna ek olarak Katılımcıların ”Sizce kentsel dönüşüm projesinin bölgedeki olumsuz etkileri nelerdir?“ sorusuna verdiği cevaplar incelendiğinde; katılımcıların %41,9'u kentsel dönüşüm projesinin ”yoksul bölge halkının bölgeden konut alma gücünün olmayışı“ durumunun ortaya çıkacağını belirtmişlerdir. Katılımcıların ”Sizce kentsel dönüşüm projesinin bölgedeki olumsuz etkilerini azaltmak için neler yapılmalıdır?“ sorusuna verdiği cevaplar incelendiğinde; katılımcıların %31,7'si ”Yoksul bölge halkına aynı bölgede gelir düzeyine göre farklı konutlar üretilmeli" ile kentsel dönüşüm projesinin olumsuz etkisinin azalacağını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to reveal the socio-economic impacts of urban transformation on individuals in the Marmara region. In accordance with this purpose, a questionnaire was conducted with 375 individuals who live in Esenler, Bağcılar and Güngören districts of Istanbul. As a result of the research, it was found that there was no statistically significant relationship between the participants' occupational status and the question“What do you think should be done to reduce the negative effects of the urban transformation project in the region?”. On the other hand, when age groups and educational backgrounds of the participants are taken into consideration, the relation to this question is positive and low level. Furthermore, it was determined that there was a positive and low-level relationship between the participants' occupational status, age groups and educational status and the question“How do you think the urban transformation project will affect the rental prices in the region?”. In addition to that, when answers given by the participants to the question“What kind of negative effects do you see for the urban transformation project in your region?”are examined, it is seen that 41.9% of the participants stated that the urban transformation project would lead to“lack of house purchasing for poor people in the region”. And , when answers given by the participants to the question“What should be done to mitigate the negative impacts of the urban transformation project in the region?”are examined, it is observed that 31.7% of the participants expressed that“different housing options should be created in the same region for poor people and according to their income”and that would reduce the negative impact of the urban transformation project.