İki farklı budama atığı parçalama makinasının performans değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of performance values of two different pruning residue chopper
  1. Tez No: 625582
  2. Yazar: METE YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAD ÇANAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Türkiye meyve yetiştiriciliğinde önemli bir ülkedir. Son yıllarda meyve üretimindeki artış ile beraber meyve yetiştiriciliğinde üretimin değişik aşamalarında kullanılan mekanizasyon araçlarının da önemi artmaktadır. Bu kapsamda meyve bahçelerinde budama sonrası elde edilen atıkların değerlendirilmesi de gündeme gelmektedir. Bu çalışmada, farklı düzeneklere sahip iki budama atığı parçalama makinasının performans değerleri belirlenmiş ve birbirleri ile kıyaslanmıştır. Araştırmada nar ağaçlarına ait budama atığı ile üç farklı besleme yoğunluğunda (0.84 kg s-1, 1.24 kg s-1 ve 1.55 kg s-1) çalışılmıştır. Çalışmada, makinalara ait kuyruk mili güç gereksinimi, parçalama etkinliği, gürültü düzeyi değerleri, birim alan ve parçalanan birim kütle başına düşen enerji gereksinimi değerleri belirlenmiştir. Çalışma sonunda ayrıca, makine maliyet hesaplamaları yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; makinalara ait ortalama kuyruk mili güç gereksinimi, parçacık uzunluğu, gürültü düzeyi, birim alan ve parçalanan birim kütle başına enerji gereksinim değerleri arasındaki farklar önemli bulunmuştur. Besleme yoğunluğuna göre ise güç gereksinimi, gürültü düzeyi ve birim alan başına düşen enerji gereksinimi arasındaki farklar önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Turkey is an important country in the cultivation of fruit. In recent years, together with the increase in fruit production, mechanization equipment used in at different stages of fruit cultivation is becoming more important. In this context, evaluation of pruning waste that obtained from fruit orchards is also considered. In this study, performance values of two pruning residue choppers which have different apparatuses were determined and compared to each other. In this research it was studied with pruning residue of pomegranate trees and three different feed densities (0.84 kg s-1, 1.24 kg s-1 and 1.55 kg s-1). Tractor PTO power requirement, chopped material length, energy requirement per unit area and unit mass, the noise level of machines were determined. Additionally, machine costs was calculated At the end of study, differences between machines and average Tractor PTO power requirement, the chopped material length, the average noise level, the energy requirements per unit area and per unit mass and parts were statistically significant. Also differences between feeding intensity and tractor PTO power requirement, noise levels, energy requirement per unit area were statistically significant.