Mortierella isabellina ile mikrobiyel yağ üretiminde karbon kaynağı olarak farklı şekerlerin kullanımı
Efect of different sugar as carbon sources on Microbial oil producti̇on by Mortierella isabellina
  1. Tez No: 625585
  2. Yazar: AYSEN GÜHER GÜNDEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUAMMER DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yağ üreten bir fungus olan Mortierella isabellina'nın kullanıldığı bu çalışmada, farklı karbon kaynaklarının biyokütle ve mikrobiyel yağ üretimi ile yağ asitleri komposizyonu üzerine etkisi incelenmiştir. Fermentasyon işlemlerinde karbon kaynağı olarak saf haldeki arabinoz, fruktoz, galaktoz, glikoz, ksiloz, laktoz, maltoz, mannoz, sakaroz şekerleri kullanılmış, şeker çeşidine göre fermentasyonun kinetik parametreleri belirlenerek, ileride bu şekerleri içeren atıkların substrat olarak seçilmesinde önemli veriler elde edilmeye çalışılmıştır. Yürütülen çalışmalarda en yüksek yağ içeriğinin (5.44 g/L) maltoz içeren besi ortamında gelişen biyokütlelerden elde edildiği belirlenmiştir. En yüksek γ-Linolenik asit (GLA) oranına (%8.04) mannozun kullanıldığı fermentasyon sonucu ulaşılmıştır. Çalışmalarda en düşük biyokütle yağ içeriğinin (0.27 g/L) sakaroz içeren besi ortamında gelişen biyokütlelerden elde edildiği saptanırken, en düşük GLA içeriğine (%3.56) arobinozun kullanıldığı fermentasyon sonucu ulaşılmıştır. Sonuç olarak, farklı verim değerlerine sahip olmalarına karşın tez çalışmasında kullanılan bütün şekerlerin Mortierella isabellina ile GLA üretiminde değerlendirilebileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, by using the oleaginous fungus Mortierella isabellina, effect of different carbon sources on biomass and microbial oil production and fatty acid composition was investigated In fermentation process pure arabinose, fructose, galactose, glucose, xylose, lactose, maltose, mannose and sucrose was used as the carbon sources. The kinetic parameters of the fermentation were determined according to the sugar type and it has been tried to obtained important data to use of the wastes containing these sugar as substrate in the later studies. The highest oil content (5.44 g/L) was obtained from the biomass harvested in the medium containig maltose. The highest rate of γ-linolenic acid (8.04%) was achieved by fermentation using mannose. In the studies, the lowest biomass oil content (0.27 g/L) was obtained from the biomass cultivated in the medium containing sucrose, and the lowest γ-Linolenic acid content (3.56%) was achieved by fermentation using arabinose. As a result, although they have different yield values, ıt was seen that all substrat, using in the thesis study, can be evaluated in γ-linolenic acid production with M. isabellina.