Hemiplejik hastalarda solunum fonksiyon testi ve ultrasonografik diyafram ölçümlerinin korelasyonu ile solunum egzersizlerinin bu parametrelere etkilerinin araştırılması
Investigate the correlation of diaphragm ultrasound with pulmonary function test and the effects of pulmonaty rehabilitation on these parameters in hemiplegic patients
  1. Tez No: 625586
  2. Yazar: MEHMET SERKAN KILIÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OZAN VOLKAN YURDAKUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Hemiplejik hastalarda diyafram ultrasonunun solunum fonksiyon testi ile korelasyonu ve pulmoner rehabilitasyonun bu parametrelere olan etkilerini araştırmaktır. Bu amaçla hemiplejik hastalarda diyafram ultrasonu (DUS) ölçümleri ile solunum fonksiyon testi (SFT) korelasyonu ve pulmoner rehabilitasyonun bu parametrelere olan etkisi araştırıldı. Gereç ve yöntem: Çalışma için Bezmialem Vakıf Üniversitesi Girişimsel Olmayan Klinik Araştırmalar Etik kurulundan onam alındı. Tek kör randomize, prospektif planlanan çalışmamızda kliniğimiz polikliniklerine başvuran ilk inmeye bağlı hemipleji gelişmiş, 18-80 yaş aralığında, kardiyak ve/veya pulmoner hastalıkları olmayan, mini mental skoru (MMT) 24'ün üzerinde, alt ekstremite Brunnstrom değeri evre 3'ün üstünde olan 59 hasta tarandı. Bu hastalardan dokuzu çalışmanın dahil edilme kriterlerini karşılamadığı, 5 hasta da çalışmaya katılmayı reddettiği için çalışma dışı bırakıldı, toplam 45 hasta çalışma için randomize edildi. Çalışmaya dahil edilen tüm hastalara çalışmanın amacı detaylı bir şekilde anlatılarak yazılı onam alındı. Klinik değerlendirmede; Brunnstrom evrelemesi, kognitif değerlendirme için mini mental durum testi (MMT) ve Fonksiyonel Ambulasyon Skalası (FAS) ve Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçütü (FBÖ) kullanıldı. Tüm hastalara DUS ölçümleri yapıldı. Etkilenen taraf ve sağlam taraf inspirasyon sonu ve ekspirasyon sonunda 3 kez ölçüm yapıldı ve bu ölçümlerin ortalaması alındı. Hastalara DUS ölçümü sonrası aynı gün SFT ölçümü yapıldı. Tedavi grubuna nörolojik rehabilitasyon ve pulmoner rehabilitasyon programı uygulandı. Kontrol grubuna ise sadece nörolojik rehabilitasyon programı uygulandı. Rehabilitasyon programı 6 hafta boyunca haftanın 5 günü olmak üzere 30 seans şeklinde uygulandı. Takipleri sırasında 4 hasta çalışmadan ayrıldı, tedavi grubunda 1 hasta çalışmadan kendi isteğiyle, 1 hastada yoğun bakım ihtiyacı geliştiği için çalışmadan ayrıldı. Kontrol grubunda ise 1 hasta kendi isteğiyle, 1 hastada düşme sonrası kalça fraktürü gelişmesi nedeniyle ayrıldı. Altı haftalık takip sonunda 41 hasta çalışmayı tamamladı. Ölçüm parametreleri olarak FVC, FEV1, inspirasyon sonu diyafram kalınlığı ölçümü, ekspirasyon sonu diyafram kalınlığı ölçümü, diyafram kalınlaşma kesiri (ΔKdi) kullanıldı. Tüm hastalar tedavi öncesi ve tedavi sonrası değerlendirildi. Bulgular: Sonuçlar hem grup içi hem de gruplar arası karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the correlation of diaphragm ultrasound with pulmonary function test, and the effects of pulmonary rehabilitation on these parameters in hemiplegic patients. For this purpose, the correlation between diaphragm ultrasound (DUS) measurements and pulmonary function test (PFT) and the effects of pulmonary rehabilitation on these parameters were investigated in hemiplegic patients. Materials and Methods: The approval for the study was obtained from the Non-Interventional Clinical Research Ethics Committee of Bezmialem Vakif University. Our single-blind, randomized, prospective study reviewed 59 patients between the ages of 18-80 years who were admitted to the outpatient clinics of our clinic, developed hemiplegia due to the first stroke, had no cardiac and/or pulmonary diseases and had a mini mental score (MMT) above 24 and a Brunnstrom lower extremity value above stage 3. Of these patients, 9 were excluded from the study since they did not meet the study inclusion criteria and 5 were excluded because of refusing to participate in the study, so a total of 45 patients were randomized for the study. All patients included in the study were informed about the purpose of the study in detail and written consent was obtained. In the clinical evaluation, the Brunnstrom staging, mini-mental state examination (MMSE) for cognitive evaluation, Functional Ambulation Scale (FAS), and Functional Independence Measure (FIM) were used. All patients underwent DUS measurements. The affected side and the non-affected side were measured 3 times at end inspiration and at end expiration, and these measurements were averaged. After DUS measurement, PFT measurement was performed on the same day. Neurological rehabilitation and pulmonary rehabilitation programs were administered to the treatment group. Whereas, only neurological rehabilitation program was administered to the control group. The rehabilitation program was administered in 30 sessions, 5 days a week for 6 weeks. During the follow-ups, 4 patients left the study, 1 patient in the treatment group left the study voluntarily and 1 patient left the study because of the requirement for intensive care. In the control group, 1 patient left the study voluntarily and 1 patient left due to the development of hip fracture after a fall. After six weeks of follow-up, 41 patients completed the study. FVC, FEV1, diaphragm thickness measurement at end inspiration, diaphragm thickness measurement at end expiration, diaphragm thickening fraction were used as the measurement parameters. All patients were evaluated before and after treatment. Results: The results were compared both within and between groups.