Temporomandibular bozukluğa bağlı miyofasiyal ağrılı hastalarda baş etme tutumlarının ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evalution of coping strategies and quality of life in patients with myofascial pain due to temporomandibular disorder
- Tez No: 399088
- Danışmanlar: PROF. DR. CANSU ALPASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Temporomandibular bozukluklar, orofasiyal bölgede dental kaynaklı olmayan ağrıların başlıca sebebi ve kassal-iskeletsel bozuklukların da alt sınıfı olarak düşünülmektedir. Temporomandibular bozuklukların yaklaşık yarısından fazlasını miyofasiyal ağrı oluşturmaktadır. Etiyolojisinde parafonksiyonel alışkanlıkların ve stres gibi psikososyal faktörlerin yer aldığı miyofasiyal ağrı; akut veya kronik olabilen, kaslarda ve/veya fasyalarda oluşan tetik nokta olarak bilinen kas dokusunun hipersensitif bantlarından kaynaklanabilen bölgesel kassal ağrı durumudur. Günümüzde stresli yaşam koşulları nedeniyle temporomandibular bozukluklara bağlı miyofasiyal ağrısı bulunan bireylerin sayısı artmaktadır. Strese neden olan olayların ve/veya etkenlerin olumsuz etkilerini en aza indirmek ya da tamamen ortadan kaldırmak için çeşitli baş etme stratejileri kullanılmaktadır. Günlük yaşam aktivitelerini olumsuz etkileyen tüm hastalıklar gibi temporomandibular bozukluklar da hastaların yaşam kalitesini belirgin şekilde etkileyebilir. Temporomandibular bozukluklarla ilişkili baş etme tutumlarının belirlenmesi de hastalığın kronikleşmesinin önüne geçilmesinde ve tedavi hedeflerinin belirlenmesinde büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada; temporomandibular bozukluğa bağlı miyofasiyal ağrısı bulunan hastalarda miyofasiyal ağrının etiyolojisinde rol oynayan sosyodemografik özellikler, hastaların ağrı düzeyleri, baş etme tutumları, yaşam kalitesi ve bunların arasındaki ilişkinin araştırılması hedeflenmiştir. Bu çalışmaya miyofasiyal ağrı tanısı konmuş 100 hasta dahil edilmiştir. Çalışmada hastaların sosyo-demografik karakterlerinin, yaşam kalitelerinin ve baş etme tutumlarının değerlendirildiği 3 bölümden oluşan bir anket kullanılmıştır. Anketin ilk bölümünü sosyodemografik bilgi formu ve ağrı düzeyinin saptanmasında kullanılan VAS, ikinci bölümünü yaşam kalitesinin değerlendirilmesinde kullanılan OHIP-14 anketi ve üçüncü bölümünü de hastaların baş etme tutumlarının değerlendirildiği COPE ölçeği oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Temporomandibular disorders (TMDs) are the major cause of non-odontogenic pain in the orofacial region and a subdivision of musculo-skeletal disorders. Myofascial pain accounts more than half of temporomandibular disorders. Myofascial pain that may present either acute or chronic is a local-regional muscular pain caused by taut band(s) in muscle or fascia, called trigger points. Parafunctional habits and psychosocial factors like stress are listed in its etiology. Today, due to the tough living conditions, number of patients suffering myofascial pain is increasing. Several coping strategies are used to eliminate or reduce the detrimental effects of conditions leading stress. TMDs may have an adverse effect on quality of life like other systemic diseases. Determining the coping strategies related with TMDs is of utmost importance to avoid the progress of disorder to chronic state and to put forward treatment goals. The objective of this study was to evaluate the socio-demographic characteristics, severity of pain, coping strategies and quality of life in patients with myofascial pain of temporomandibular disorders and also to evaluate the relationship between those factors. Total of 100 patients diagnosed with myofascial pain of TMD were included in this study. A three-part questionnaire was used for evaluation of socio-demographic characteristics, coping strategies and quality of life of patients. The first part of the questionnaire consisted of questions to evaluate socio-demographic characteristics of patients and visual analogue scale to measure severity of pain, the second part consisted of OHIP-14 questionnaire to evaluate quality of life, third part consisted of COPE scale to evaluate coping strategies of patients.