Arabibarbus grypus (Heckel, 1843) populasyonlarında mtDNA genetik varyasyonunun belirlenmesi
Determination of mtDNA genetic variation in Arabibarbus grypus(Heckel, 1843) population
  1. Tez No: 625597
  2. Yazar: ÖZLEM ŞEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF PARMAKSIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Arabibarbus grypus (Heckel, 1843)Fırat ve Dicle nehir sistemlerinde yaşayan ve ekonomik önemi olan endemik balık türlerden biridir. Bu çalışmada, A. grypus populasyonlarında mitokondriyal DNA sitokrom c oksidaz altünite I (mtDNA COI) gen bölgesi ve cyt b dizi analizlerine dayalı genetik çeşitlilik belirlenmiştir. İki populasyondan toplam 36 örnek alınıp COI bölgesi için iki değişken bölge ve üç haplotip, cyt b bölgesi için ise beş değişken bölge ve beş haplotip tespit edilmiştir. COI bölgesi için ortalama haplotip (h) ve nükleotit çeşitliliği (π) sırasıyla 0,246 ve 0,00045 olarak, cyt b bölgesi için 0,246 ve 0.00144 hesaplanmıştır. Nötralite testleri sonucunda tüm değerler istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur (p>0.05). Yapılan bu çalışmadaki sonuçlar A. grypus türü için ilk kez elde edilmiş verilerdir. mtDNA COI gen bölgesi için belirlenen haplotipler literatür açısından yeni sonuçlar olup, bu türün genetik çeşitliliği açısından önemli bir veri seti oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Arabibarbus grypus (Heckel, 1843) is one of the endemic fish species that live in the Euphrates and Tigris river systems and economically important. Genetic diversity and population structure of that species need to be known in order to manage and protect the species possessing economic importance. The aim of this study is to determine genetic diversity of A. grypus populations in Euphrates and Tigris rivers via sequence analysis for mtDNA COI and cytochrome b fragment. A total of 36 A. grypus fromthe Euphrates River and the Tigris River, For mtDNA COI three haplotypes and two polymorphic sites were detected. The average haplotype diversity (h) and nucleotide diversity (π) were calculated 0,246 and 0,00045 respectively. And five variable sites and five haplotypes were identified for mtDNA cytochrome b locus, the mean haplotype and nucleotide diversity for this gene region were calculated to be 0.246 and 0.00144, respectively. As a result of the neutrality tests, all values were found to be statistically insignificant (p>0.05). The results of this study are the first data obtained for the A. grypus species in the Euphrates and Tigris River. Some haplotypes determined for the mtDNA COI and cytochrome b gene region are new results from the literature, and created a novel data set for genetic diversity of this species.