Bulk fill kompozit rezinlerin polimerizasyonları esnasında pulpa odasındaki ısı değişimlerinin İn vitro değerlendirilmesi
  1. Tez No: 625596
  2. Yazar: ESRA YAMALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN GÖKAY
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bulk Fill Kompozit Rezinlerin Polimerizasyonları Esnasında Pulpa Odasındaki Isı Değişimlerinin İn Vitro Değerlendirilmesi Bu tezin amacı, Bulk Fill kompozit rezinlerin polimerizasyonları sırasında pulpa odasında oluşan ısı değişimlerini değerlendirmektir. 40 adet dişe, elmas fissur frezler (Diatech, Diatech Dental AG, CH-9435, Heerbrugg) ile standart II. Sınıf (MO: mesio-okluzal) kaviteler açıldı. Daha sonra dişlerin kole bölgelerinden itibaren apikale doğru 4 mm işaretlenerek kök uçları kesildi, her bir dişin kök kanalı ve pulpa odası hedström eğeler ile boşaltıldı, irrigasyon solüsyonları ile yıkandı ve kurulandı. Dişler rasgele 4 gruba ayrılarak, pulpa odası tavanı yönünde termocouple yerleştirildi. Her diş örneğinde termocouple'nin yeri radyografi alınarak sabitlendi. Daha sonra 37⁰ C su içeren özel düzeneğe dişler sırası ile (Resim 1) yerleştirilerek dijital termometre cihazı (Resim 2) ile (Digital Meter, Microprocessor Thermometer, Model 6801 II, Minnesota Measurement Instruments, USA) başlangıç ısı değeri kaydedilip, kavitelere 4 ticari Bulk–Fill kompozit rezin (Tablo 1) mylar matriks yardımı ile (Ultradent Omni-Matrix Wingless Mylar `Red` Refill, 505 West 10200 South, South Jordan, UT, 84095) uygulanarak polimerizasyonları üretici firma önerileri doğrultusunda LED ışık cihazı (Monitex İndustrial Co. Ltd., 6F, 70 Guang-Fu Road Sec. 1, San-Chong City, Taipei, Taiwan, Resim 3) yardımı ile 20 sn ışık uygulama süresi altında gerçekleştirildi. Dişlerin başlangıç ısısı ve kompozitlerin polimerizasyonları esnasında ulaşılan maksimum ısı değerleri arasındaki farklar hesaplanarak kaydedildi. Sonuçlar istatistiksel olarak Tek yönlü Varyans Analizi ile değerlendirildi (α=0.05). 1. Tüm kompozit gruplarının ısı artışları 5.5 C⁰'den daha az bulundu, 2.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In-Vitro Evaluation Of Pulp Chamber Temperature Changes During Polymerization Of Bulk Fill Composite Resins The purpose of this thesis was to evaluate temperature changes into pulp chamber during polymerization of Bulk Fill composite resins. 40 extracted human mandıbular molar teeth were used and standardized Class II cavities (MO: Mesio-Occlusal) were prepared to each tooth with diamond burs (Diatech, Diatech Dental AG, CH-9435, Heerbrugg). Apexes of all of the teeth were cut approximately 4 mm apical of the cemento-enamel junction and pulp tissue was removed with hedström files. The teeth were randomly divided into 4 groups each containing 10 teeth. Thermocouple of a digital thermometer (Digital Meter, Microprocessor Thermometer, Model 6801 II, Minnesota Measurement Instruments, USA) was placed into the pulp chamber of each tooth and controlled with radiography. After, baseline temperature of each teeth were measured with thermometer, four Bulk Fill composite resins (X-Tra Fill, Admira Fusion X-Tra, Filtek Bulk Fill, Tetric N Ceram) were applied to cavities using mylar matrixes (ULTRADENT Omni-Matrix Wingless Mylar `Red` Refill ,505 West 10200 South, South Jordan, UT, 84095) and polymerized with a LED light-cure device (Monitex İndustrial Co. Ltd.,6F, 70 Guang-Fu Road Sec. 1, San-Chong City, Taipei, Taiwan) for 20 s from occlusal surfaces. The maximum increase of temperature was recorded during polymerization of Bulk Fill composite resins. Results were statistically evaluated with Analysis of Variance test (α=0.05). 1.The maximum peak of temperatures of all composite groups were found lesser than 5.5 C.